Bugun...


Ebru BALÇIK(RadyoTv)


facebook-paylasYENİ ESKİYİ ARATIYOR ..!
Tarih: 26-09-2014 10:59:00 Güncelleme: 26-09-2014 11:01:00


Geçtiğimiz günlerde gazetede okuduğum bir haberin başlığı aynen şöyleydi “ cep telefonu gençleri hissizleştiriyor “. Amerika’daki bir üniversitede yapılan araştırmaya göre cep telefonu bağımlılığı insani duyguları ve okuma yeteneğini köreltiyormuş .Günde beş saat ve daha fazla telefonuyla vakit geçiren gençler,sosyal iletişimde geriliyor,çevresindeki insanları anlamaz hale geliyor ve bu yüzden zamanla sosyal ortamından tamamen kopuyormuş .

 

 

 Bu haberi okuduktan sonra durup kendimi sorgulama gereği hissettim.Acaba bizlerde farkında olmadan cep telefonu ve teknolojinin bağımlısı mı oluyoruz ? Sonuç olarak yalnızca cep telefonu değil , tablet bilgisayarlar , tv , internet , akıllı telefonlar , oyun konsolları ve daha bir çoğu artık yaşamımızın her alanında varlar .

 

 

Sağladıkları kolaylıklar yadsınamaz . Bir tuşla kilometrelerce uzaktaki birinin sesini duymak hatta görüntüsünü görmek , bir tıkla istediğin bilgiye ulaşmak , istediğin sanal platformda hiç tanımadığın insanlarla dahi bilgi ve duygu paylaşımı yapmak vazgeçilmezlerimiz arasında . Ama asıl önemli olan teknolojiyi nasıl ve ne kadar kullanmamız gerektiği . Çünkü belli bir noktadan sonra fayda , zarara dönüşebiliyor .

 

Bilgisayar , televizyon , telefon başında oturup saatlerini harcayan insan sayısı her geçen gün artıyor . Özellikle gençler arasında çok yaygın olan sosyal medya , anlık paylaşım yapma alışkanlığı artık çok ön planda.Öyle ki yaklaşık 700 milyon akıllı telefon kullanıcısının olduğu Çin’de şimdilerde yeni bir uygulama başlatılmış .

 

Yolda yürürken telefonla meşgul olanların diğer yayalara çarpmaması için belediye tarafından kaldırımlarda özel bir yol yapılmış . Çünkü günümüzde yolda telefonla uğraşmadan yürüyen insan bulmak yok denecek kadar az . Öte yandan sağlık yetkilileri yolda yürürken telefonla uğraşmanın alkollü araç kullanmak kadar tehlikeli olduğunu söylüyormuş . Farkında değiliz hatta kabul etmeyiz ama aslına bakılırsa hepimiz birer teknoloji bağımlısıyız.

         

 

Sonuçta geçmişe kıyasla artık çok daha iyi imkanlara sahibiz . Her geçen gün her şey büyüyor , gelişiyor . Hiçbir şey olduğu yerde saymıyor bu çağda . Teknoloji gelişiyor , insanlar değişiyor , dünya değişiyor .  Teknoloji harikası arabalar , bilgisayarlar , telefonlar , dört bir tarafımızı saran kocaman binalar , plazalar , geniş otoyollar , tüneller , metrolar var . Bir yerden bir yere ulaşmak çok daha kolay artık ama daha az akraba ziyareti yapıyoruz belki de .

 

Hangimiz artık sms atmak yerine doğru dürüst bayram ziyareti yapıyor . Burnumuzun dibindeki dostumuzu gidip görmek , ona sarılmak yerine sadece aramakla yetiniyoruz.Daha az zevk alıyoruz her şeyden çünkü daha çok yapacak şeyimiz ama daha az zamanımız var . Bilgimiz daha çok ama bakış açımız dar ve daha az karaktere sahibiz . Gazete , kitap , dergi okuma alışkanlığımızı kaybediyoruz  yavaş yavaş,müzik dinlemiyoruz,sinemaya gitmiyoruz, radyo dinlemiyoruz,haber izlemiyoruz.Ama sorsanız hepimiz televizyonda hangi gün hangi dizi var,en son hangi model telefon çıkmış,internette kim fenomen olmuş çok iyi biliyoruz.

 

          

Daha az düşünüyoruz,daha az hareket ediyoruz,daha az sağlıklıyız,daha az seviyoruz ama daha çok nefret ediyoruz , daha fazla öfke doluyuz,tahammül sınırımız her geçen gün düşüyor.Çünkü alışkanlıklarımız değişiyor ve yeni edindiğimiz alışkanlıklar bizi iletişimsiz yapıyor.Ne yazık ki teknoloji geliştikçe bazı değerlerimiz gereksiz ya da zahmetli gibi görülmeye başlanıyor

 

Eskinin yerini yenisi alıyor ama görüyoruz ki her zaman yeni , eskiden daha iyi olmuyor .

 

 

Saygılar

Ebru BALÇIK

 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Sinop
  Sinop
 • BOYABAT MANŞET
  BOYABAT MANŞET
 • Boyabat Genel Görüntü
  Boyabat Genel Görüntü
 • Boyabat Kalesi
  Boyabat Kalesi
 1. Sinop
 2. BOYABAT MANŞET
 3. Boyabat Genel Görüntü
 4. Boyabat Kalesi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Teknolojiden Sonra Matematik
  Teknolojiden Sonra Matematik
 • GÜNDÜZ GECE SİNOP
  GÜNDÜZ GECE SİNOP
 • Tarakçı Dede Beyaz Show
  Tarakçı Dede Beyaz Show
 • Kalk Gidelim SİNOP
  Kalk Gidelim SİNOP
 • Memleket Anadolu SİNOP
  Memleket Anadolu SİNOP
 • OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
  OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
 1. Teknolojiden Sonra Matematik
 2. GÜNDÜZ GECE SİNOP
 3. Tarakçı Dede Beyaz Show
 4. Kalk Gidelim SİNOP
 5. Memleket Anadolu SİNOP
 6. OSMAN GÜLŞENİN CUMA SOHBETİ..!
VİDEO GALERİ
YUKARI