31 MART SEÇİMLERİNİ BOYABAT’TA KİM  KAZANDI, KİM KAYBETTİ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

31 Mart yerel seçimleri nihayet geride kaldı ve Türkiye’nin önünde yaklaşık 4 yıllık seçimsiz  bir sürece girildi.

Ardı ardına yaşanan seçimler hem ülke ekonomisini hem de toplumu fazlasıyla yordu. Ülkenin gerçekten çözülmesi gereken çok önemli sorunları var umarım bundan sonraki süreçte siyaset halkın asıl gündemine dönmeyi başarır.

***

Gelelim Boyabat’a…

31 Mart yerel seçimleri öncesinde genel kanı kim kazanırsa kazansın bu çok az farkla olacak şeklindeydi ancak sandık sonuçları hiç de öyle gelmedi ve Yeniden Refah Partisi Adayı Hasan Kara en yakın rakibine 1854 oy fark atarak seçimleri kazanmayı başardı.

Yeniden Refah Parti’sinin Boyabat’ta seçmen tabanı olmamasına rağmen aldığı oy ve belediyeyi kazanmasında en büyük etken  Hasan Kara olmuştur.Sonrasında ise AK Parti ve adayına,teşkilatlara tepki,ekonomik kriz ve emekliler üstüne AK Parti karşıtlığı birleşince sonuç bu noktaya gelmiştir.

Elbette bu seçimlerin Boyabat’ta öncelikle kazananı 5955 oy alan ve belediyeyi kazanan Hasan Kara ,4856 oyla 7 Belediye Meclis Üyesi ve 6028 oyla 1 İl Genel  Meclis Üyesi (Arif Kara) çıkartan Yeniden Refah Partisi (YRP) olmuştur.

Ancak Milliyetçi Hareket Partisi  (MHP)  Boyabat Belediye Başkan Adayı Murat Muslu 4101 oy almayı başarmış MHP Belediye Meclisinde ise 4571 oyla 5 üye ile önemli bir başarıya imza atmıştır.

MHP çok uzun yıllar sonra il genel meclisinde böylesi yüksek bir oy oranına kavuşarak 7816 oyla 1 İl Genel Meclisi Üyesi (Enes Çakır) çıkartmıştır.

Dolayısıyla seçimler de her ne kadar eksiklikler olsada pozitif propaganda yapan,AK Parti’ye tepki oylarınıda alan MHP’yi Boyabat halkı siyasi denge olarak görmüş ve MHP seçimlerde başarıyla ayrılmıştır.

***

Bu seçimlerin Boyabat’ta genel ölçüde üç kaybedeni vardır.

Birincisi AK Parti,teşkilatlar ve adayı Ferhat Yıldız, ikincisi İYİ Parti ve adayı Adem Işık, üçüncüsü CHP ve adayı Ayşe Melek Günal beklentilerin çok altında kalmıştır.

AK Parti Belediye Başkanlığı seçiminde 3915 oyla üçüncü parti durumuna gelmiş ve 2019’da kazandığı belediyeyi kaybetmiş,3888 oyla ancak 3 belediye meclis üyesi çıkartmış, 9121 oy alıp daha önce 3 olan il genel meclis üye sayısını 1’e düşürmüştür.

2019 yerel seçimlerinde Boyabat’ta ittifak halinde giren 6254 oy alan İYİ Parti ve CHP bu seçimlerde ayrı ayrı adaylarla katılmış ve İYİ Parti 694 oy, CHP 883 oy almıştır.Bu durumda önceden yine başka bir tepkiyle Boyabat’ta ikinci parti ve belediye meclis üyesi olan İYİ Parti ile belediye meclis üyesi olan CHP, aldıkları oyla bu dönemde hiç bir meclis üyesi kazanamamış ve sonuç olarak başarısız olmuşlardır.

***

Netice itibariyle 31 Mart Yerel seçimlerini değerlendiren uzmanlar, AK Parti’ye destekte görülen düşüşün ekonomik kriz,emeklilerin yanı sıra aday ve parti kadrolarına tepki yerelde seçmenden kopuştan kaynaklandığını söylüyor.

AK Parti’ye oy vermeyen seçmenin YRP ve MHP’ye yöneldiğine veya sandığa gitmediğine dikkat çekiyor.

Ekonomik krizin önümüzdeki süreçte Türkiye’nin karşısındaki en büyük sorun olduğunu söyleyen uzmanlar, enflasyon ve hayat pahalılığıyla mücadelede, emekli maaşlarında ve Bağkur sorunlarında atılacak adımların,parti kadrolarının yenilenmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin geleceği için kritik olduğunu vurguluyor.

Öte yandan muhalefetin atacağı adımlar ve söylemler kazanılan belediyelerdeki çalışmalar bu süreçte belirleyici olacağı düşünülüyor.

Velhasıl…

Boyabat,kimine göre kazandı kimine göre de kaybetti denilsede aslında bunuda ilerki süreçte yaşayıp daha net göreceğiz.

“Her şeyde bir hayır vardır.”

Bu yerel seçimlerden her yönü ile ders çıkarıp bugün önlemini almaya başlayan partiler ve siyasetçiler ilerde başarılı olurlar.

Sonuçlar ülkemiz,milletimiz ve şehrimiz için hayırlara vesile olur İnşallah.

Zaman İçinde Zaman, Mekân İçinde Mekân,İnsan İçinde İnsan!

Muamma…

 

 

Coşkun KILIÇ

31 MART SEÇİMLERİNİ BOYABAT’TA KİM  KAZANDI, KİM KAYBETTİ?
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!