Boyabat’ın Meşhur Tatlısı “Boyabat Ezmesi”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fındık ile cevizin bir araya geldiği enerji deposu meşhur Boyabat Tatlısı. İlk olarak Boyabat halkına hizmet verirken. Şimdi adı ve tadı bütün ülkeye yayılmış durumda.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Boyabat Ezmesi üreticisi Saim Gürbüz,

“Boyabat ezmesi, Sinop’un Boyabat ilçesinden adını alıyor. Bundan 30-35 yıl önce Boyabat’ta çok eski bir şekerci olan şekerci Mehmet Gürbüz tarafından ortaya çıkarılan bir ürün. Fındık, ceviz, toz şeker ve eser miktarda unla ortaya çıkan bir ürün. Boyabat ezmesinden en önemli detay fındık. Fındığın kavrulma oranı ve yağının ortaya çıkarılması.

İçerisinde herhangi bir katkı maddesi yok tamamen doğal bir ürün. Fındık ve cevizin besleyiciliğinin yanında toz şekerinde enerji verici özelliğiyle çok önemli bir enerji kaynağı Boyabat ezmesi.

Türkiye’nin her yerinden ciddi bir talep oluştu. Son yıllarda artan bir talep var. Özellikle doğal ürünlere artan ürünlerle birlikte Boyabat ezmesine de talep çok fazla yükseldi. Boyabat ezmesi tamamen el yapımı bir ürün. Bundan 50-60 yıl önce geleneksel şekerci usulüyle halen aynı şekilde günümüzde de yapılıyor. Belki o yıllarda olsaydı sadece odun ateşi kullanıyor olurduk. Son yıllarda da Türkiye’nin her yerinden farklı illerden talep geliyor ve kargoyla müşterilerimize ulaştırıyoruz” dedi.

Boyabat’ın Meşhur Tatlısı “Boyabat Ezmesi”
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!