Boyabat’ta “Aile Sağlık ve Beslenme” konulu söyleşi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

İlçe Kaymakamlığı ve Boyabat Belediyesi tarafından Annem Hayat Rehberim projesi kapsamında Boyabat 15 Temmuz Şehitler Kültür Merkezi salonunda bayanlara özel gerçekleştirilen programda Sinop Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Huriye Demet Cabar, “Aile Sağlık ve Beslenme” konulu söyleşi gerçekleştirdi.

Cabar, söyleşisinde çocuk için anne babanın önemine değinerek, ailede annenin sadece anne olduğunda değil, küçük yaşlarda aldığı eğitim ve ebeveynlerinden kazandığı iyi davranışlar sayesinde iyi ahlaklı, Türk örf ve adetlerine uygun, mili manevi değerleri benimseyen çocuklar yetiştirdiğinde güçlü toplumlar oluşur, dedi.

Ailede saygı ve sevgi sadece tek taraflı olursa, sağlıklı bir aile ve toplum oluşamaz, diyen Cabar; “Bu özellikler karşılıklı olursa mutlu, huzurlu aileler ve toplum oluşur. Ebeveynler olarak çocuklarımıza örnek olacak iyi davranışlarda bulunursak, çocuklarımız yetiştiği zaman iyi davranışları gelecek nesillere aktarırlar.”

Ailedeki rol dağılımında herkesin bir görevi olduğunu söyleyen Cabar, “Herkes üzerine düşen görevi kusursuz yapmaya çalışmalıdır. Çocuklara yapabilecekleri sorumluluklar verilmeli ve gerçekleşmesini istemelidirler. Özgürlüklerin de edep sınırlarını aşmaması sağlanmalıdır. Onları rencide edecek lakaplardan kaçınmalı, başkalarıyla da karşılaştırmamalıdırlar.”

Cabar, çocukların mutluluğu, onların her isteğinin yerine getirilmesi değildir diyerek “Her ailenin ekonomik düzeyi farklı olabilir, çok para harcayan, her gördüğünü alanın daha mutlu olduğunu söyleyemeyiz. İmkanları sınırında harcama yapmanın gerekliliği çocuklara uygun dille anlatılmalı. Ailede sıkıntılı anlar da yaşanabilir, bunlar elden geldiğince çocuklara hissettirilmemeli. Onların ruh sağlıklarına olumsuzluk yaşatılmamalı.

Eşlerin boşanma nedenlerine de değinen Cabar, “Hep diyoruz, saygı, anlayış, sabır. Eşlerimize destek ve yardımcı olursak, baskı, zorbalıktan ve şiddetten kaçınıp, diyalog yolunu seçersek, hem eşler olarak hem de çocuklarımız toplumda sağlıklı bireyler olarak yaşamaya devam ederiz.” ifadelerine yer verdi.

Söyleşi de salondaki bayanlara da söz hakkı veren Cabar, soruları yanıtladı.

Program sonunda, çekilişle hediyeler dağıtılması ardından  İlçe Kaymakamı Enver Yılmazın eşi Zahide Reyhan Yılmaz, Prof. Dr. Huriye Demet Cabar’ı tebrik edip plaket ve çiçek sundu.

Haber:Mahmut Coşkun

Boyabatsesi

Boyabat’ta “Aile Sağlık ve Beslenme” konulu söyleşi
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!