Boyabat’ta çeltik üreticilerine bilgilendirme programı düzenlendi.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boyabat Ziraat Odası Başkanı Cemil Elmacı’nın girişimleri ve daveti üzerine, çeltik üreticilerinin daha verimli ve kaliteli ürün alabilmeleri için İlçe Kaymakamlığı öncülüğünde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Boyabat Ziraat Odası işbirliğiyle program gerçekleştirildi.

Program, Boyabat 15 Temmuz Şehitler Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Usta; “Çeltik üretiminde önceliğin hasatta hem kaliteli, hem de dönüm başına bol ürün almayı hedefleyeceğiz. Bunun için de benim tarlama hangi çeltik çeşidini ekersem daha fazla verim alırım diyeceğiz. Verim için yabancı otlarla mücadeleyi bilinçli yapacağız. Çeltikte görülebilecek hastalıkları olmadan önleyici ilaçlama yapacağız. Kullanacağımız gübrenin çeşidini ve oranını yetkili ve uzman kişilere sorarak gerçekleştireceğiz. Bitki besleme tekniğine uygun çalışma yapacağız.” dedi.

Programda, çeltik üreticilerinin daha kaliteli ve randımanı yüksek çeltik hasat edebilmeleri için Ziraat Mühendisi Cihan Bakan ve Ayer firması yetkilisi Serdar Turan tarafından bilgilendirme gerçekleştirildi.

Ziraat Mühendisi Cihan Bakan; “Çeltik üretiminde önceliğin hasatta hem kaliteli, hem de dönüm başına bol ürün almayı hedefleyeceğiz. Bunun için de benim tarlama hangi çeltik çeşidini ekersem daha fazla verim alırım diyeceğiz. Verim için yabancı otlarla mücadeleyi bilinçli yapacağız. Çeltikte görülebilecek hastalıkları olmadan önleyici ilaçlama yapacağız. Kullanacağımız gübrenin çeşidini ve oranını yetkili ve uzman kişilere sorarak gerçekleştireceğiz. Bitki besleme tekniğine uygun çalışma yapacağız.” dedi.

Yetkililer, çeltik üreticilerinin önceki sezonlarda karşılaştıkları sorunları dinleyerek cevaplandırdılar.

 

 

 

 

 

kaynak:boyabatsesi

Boyabat’ta çeltik üreticilerine bilgilendirme programı düzenlendi.
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!