Boyabat’taki Macar kuyusundan ilk suyu büyükelçi içti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boyabat ilçesinde 90 yıl önce bir Macar mühendis tarafından ilçeye su ve elektrik sağlamak için açılan ve günümüzde belediye tarafından onarılarak tekrar hayat bulan tarihi kuyudan ilk suyu Türkiye’nin Macaristan Büyükelçisi içti.

Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, 1930’lu yıllarda ilçede yaşamış ve burada vefat etmiş olan, ilçeyi ilk kez düzenli suya ve elektriğe kavuşturan Macar Su Mühendisi Ajtai Albert Kovach’ın açtığı ve Kovach anısına yeniden onarılan su kuyusunun açılışına katılmak üzere Boyabat’a geldi. Macaristan’ın bağımsızlığını ilan ettiği 23 Ekim Macaristan Milli gününde gerçekleştirdiği İlçe ziyareti kapsamında ilk olarak Boyabat Belediyesini ziyaret eden Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis burada AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, Kaymakam Hasan Hüsnü Türker  ve Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı ile bir araya geldi.

Büyükelçi Matis daha sonra, Macar mühendis tarafından açılan ancak aradan geçen yıllarda tahrip olduğu için Belediye tarafından onarımı gerçekleştirilerek yeniden faaliyete geçirilen su kuyusunun açılış törenine katıldı.

Her iki ülke milli marşlarının okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, Boyabat için büyük öneme sahip olan Macar Mühendis Ajtai Albert Kovach’ın anısını yaşatmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Çakıcı; “Macaristan’ın milli birlik gününde buraya gelen Macaristan büyükelçimize candan ve gönülden teşekkür ediyorum. Bugün yine Boyabat’ın tarihine şahitlik ediyoruz. 1930’lu yıllarda Anadolu’da ve Boyabat’ta yaşanan su kıtlığı nedeniyle Boyabat’ımıza gelen Macaristan’ın evladı su mühendisi Albert Kovach, Boyabat’ımıza bir su kuyusu açıyor. Bununla birlikte yaptığı çalışma ile Boyabat’ımıza elektrik hattı kuruyor. Tam bir Boyabat aşığı olan Albert Kovach vefatı sonrasında kendi isteği üzerine Boyabat kabristanlığına defnediliyor. Bunun üzerinden uzun yıllar geçtikten sonra yaklaşık 2 yıl önce Macaristan Büyükelçiliğimize bir yazı yazdık ve Boyabat’a büyük faydalar sağlayan Albert Kovach’ın ailesine ulaşmak istediğimizi söyledik. Ardından bizimle irtibata geçen Sayın Büyükelçi Boyabat’ımıza bir ziyaret gerçekleştirdi. Daha sonraki dönemlerde de Sayın Büyükelçimizle irtibatımız hep devam etti. Anadolu insanı vefalıdır. Biz de bu vefanın bir göstergesi olarak Macar mühendis Albert Kovach’ın açtığı bu kuyuyu yaşatalım ve yeniden faaliyete geçirelim istedik.  Belediye personellerimizin özverili çalışmaları ile onarılan kuyuyu yeniden hizmete açıyoruz. Bu açılışı da Macaristan için anlamlı bir günde yapmak bizleri ayrıca mutlu ediyor.  Ben şehrim adına gösterdiği ilgi ve alaka dolayısıyla Sayın Büyükelçimize sonsuz teşekkür ediyorum. Boyabat biliyorsunuz bölgesinde saygın bir şehirdi. Bugünden sonra Boyabat ulusal arenada olduğu gibi uluslararası arenada da kendisini ispatlamış bir şehir oldu. Bugün açılışını yaptığımız kuyu, Macaristan ve Boyabat arasında bir gönül köprüsü kurmuş ve bu köprü her alanda devam edecektir” dedi.

Programda daha sonra söz alan AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş de bu özel günün oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Maviş; “Öncelikle Macaristan’ın milli birlik gününde bizlerle olmayı tercih eden bu anlamlı organizasyonun bu özel güne denk gelmesini sağlayan Sayın Büyükelçimize teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi Boyabat kadim bir şehir. Kültür ve medeniyet şehri. Bu ülkenin bütün değerlerini ortaya çıkartmak hepimizin görevi. Ben de bu kadim şehrimizin güzelliklerini ortaya çıkartma çabasında belediye başkanımızın her zaman yanındayım. Bugün aslında bir kişinin sadece su bulmanın ötesinde neleri başarabileceğini görmüş oluyoruz. Bu anlamda bu özel günün oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BİR MACARIN HİKAYESİNİ YAŞATAN BOYABAT’A TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Törende son olarak söz alan Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, 1930’lu yıllarda ilçede yaşayan ve burada hayatını kaybeden Macar Mühendis Ajtai Albert Kovach’ın, vefatıyla son bulan hikayesini devam ettiren ve sonsuza kadar bu hikayenin yaşamasını sağlayan Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı ve Boyabatlılara teşekkür etti. Matis; “Ülkem için özel olan bu günde Boyabat’ta olmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyuyorum. Çünkü Albert Covah’ın açmış olduğu kuyu tekrar açıldı. Bu bizim için çok önemli bir şey. Suyunun da bu kadar tatlı oluşu ayrıca güzel. Bir Macar’ın hayatı ne kadar ilginç olabilir ki. 1930’lu yıllarda Macaristan ile Türkiye arasındaki en canlı yıllarda Boyabat’a kadar geliyor ve bu tepeler arasında hayatını kaybediyor. Ama Sayın başkanın girişimleriyle Albert Covach’ın hikayesi burada bitmiyor. Bugün bu hikayenin en önemli noktasındayız. Bu hikaye bundan sonra da hep devam edecek. Bu nedenle siz değerli Boyabatlılara ve sayın başkana çok teşekkür ediyorum” dedi.
Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis konuşmasının ardından, göstermiş olduğu duyarlı davranıştan dolayı Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı’ya Macaristan halkı adına bir hediye takdim etti.
Konuşmaların ardından Macar Su Mühendisi Ajtai Albert Kovach’ın adına onarılan “Macarın Kuyusu” isimli su kuyusunun açılışı gerçekleştirildi.

Program sonrasında Boyabat Yaşayan Kültürler Müzesinin ziyaret eden Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Macar Su Mühendisi Ajtai Albert Kovach’ın mezarını ziyaret etmesi ardından ilçeden ayrıldı.

-Boyabat Sesi

Boyabat’taki Macar kuyusundan ilk suyu büyükelçi içti
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!