Sinop’un İlk Özel Müzesi Boyabat’ta Açılıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2018 yılı içerisinde çalışmalarına başlanan ve Sinop’ta kurulan ilk özel müze olma özelliğini taşıyan Boyabat Belediyesi Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Kurban Bayramında kapılarını misafirlerine açıyor.

Sinop’un ilk özel müzesi olma özelliği taşıyan ve Boyabat’ın tarihine, kültürüne ,geleneksel yaşam biçimine, unutulmaya yüz tutmuş tüm kültürel değerine sahip çıkılması  adına somut ve somut olmayan kültürel mirasların yaşatılması ve aktarılması amacıyla kurulan Boyabat Belediyesi Yaşayan Kültürel Miras Müzesi,Kurban Bayramının ikinci gününden itibaren kapılarını ziyaretçilere açıyor.

Türkiye’nin beşinci yaşayan kültürel miras müzesi olan müzede Boyabat’ın geleneksek yaşam biçimleri merkeze alınarak,yörenin halk inançlarından mutfak kültürüne,doğumdan ölümüne kadar geçis dönemlerinden; gelenek,görenek adet ve inançlarına kadar kaynak olan yaklaşık 250 eser sergilenecek.

Kurban Bayramının ikinci  gününden itibaren açılacak müze, Pazartesi günleri hariç her gün saat 09:00 ile 17:30 saatleri arasında ziyaretçilerine hizmet verecek.

Belediye Başkanı Şefik Çakıcı konuya ilişkin ‘‘Boyabat tarih şehri ,bir kültür şehri kimlikli bir şehir.Bu kapsamda yapmış olduğumuz çalışmalar ile Boyabat Kültürel Miras Müzemizi hizmete açıyoruz.Türkiye’nin beşinci yaşayan kültürel miras müzesi olma özelliği gösteren müzemizde  iki tane çok değerli halk bilimci arkadaşımız ile Boyabatımızın kayıp hikayelerini, kültürünü ve kimliğini heybemizden çıkaracak, hep birlikte nostaljik bir yolculuğa çıkacağız.” ifadelerinde bulundu.

boyabatsesi

Sinop’un İlk Özel Müzesi Boyabat’ta Açılıyor
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!