Yaz Kur’an Kursları uzaktan eğitimle yapılacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, 2020 Yılı Yaz Kur’an Kursları hakkında açıklamalarda bulundu. Çelik, bu yıl kursların pandemi tedbirleri nedeniyle yüz yüze yapılamayacağını belirterek 29 Haziran’da başlayacak eğitimlerin Diyanet TV ve sosyal medya üzerinden gerçekleşeceğini açıkladı.

Çelik açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Her sene okullar tatil olduktan sonra büyük sevinç ve heyecanla cami bahçelerine koşan çocuklarımız bu yıl Yaz Kur’an Kursu derslerini Diyanet TV üzerinden takip edeceklerdir. Kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur’an kurslarında yüz yüze eğitimlere ara verilmiş, hafızlık eğitimleri başta olmak üzere tüm programlar uzaktan eğitim metoduyla sürdürülmüştür.

Her sene yaklaşık 3 milyon öğrencinin kayıt yaptırdığı, Kur’an-ı Kerim öğrendiği, itikad, ibadet ve ahlak dersleri aldığı yaz Kur’an kursları, bu yıl Diyanet TV ve sosyal medya üzerinden gerçekleştirilecektir.

Kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin 22 Haziran 2020 tarihinde itibaren “https://dibbys.diyanet.gov.tr/ehys/OgrenciKursBasvuru.aspx” linkini tıklamak suretiyle Kur’an kurslarına kayıt yaptırabileceklerdir.

29 Haziran’da başlayacak eğitimler Diyanet TV ve sosyal medya üzerinden 6 hafta boyunca sürecek. Öğrenciler, internet üzerinden başvurunun ardından kendilerine en yakın il ve ilçe müftülüğünden veya din görevlilerinden Yaz Kur’an Kursu ders kitaplarını temin edebileceklerdir. Müftülüklere veya din görevlilerinin yanlarına gidemeyenler ise; egitimhizmetleri.diyanet.gov.tr/kategoriler/materyaller adresinden ya da başvuru yaptıkları ekrandan taşınabilir belge (PDF) olarak söz konusu ders kitaplarını bilgisayarına indirebilecektir.

29 Haziran2020  Pazartesi günü Diyanet TVbaşlayacak derslerin programı ise şu şekilde olacaktır.

saat 09.30-11.00 Arası Kur’an-ı Kerim öğreniyorum
saat 09.30-11.00 Arası Dinimi Öğreniyorum
saat 17.00-18.30 Arası Kur’an-ı Kerim Okuyorum
saat 17.00-18.30 Arası Dinimi Öğreniyorum (Tekrar

Kur’an- Kerim okumasını bilmeyen veya Kur’an-ı Kerim öğrenme imkanı elde edememiş yetişkin ve büyüklerimiz için de aynı programı izleyerek Kur’an-ı Kerim’i öğrenme fırsatı yakalamış olacaklardır.

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz Kur’an kursu eğitimlerinin son haftasında (4-14 Ağustos 2020), program başvurularının alındığı internet sayfası üzerinden isteğe bağlı olmak üzere değerlendirme testi uygulayacak. Teste başarılı olanlara sertifikaları gönderilecektir.

Yaz Kur’an Kurslarını evlerinde ekranlardan takip etmekle başlayacak olan 6 haftalık eğitim öğretim döneminin hayırlara vesile olmasını diliyor, Çocuklarımız ve ülkemizin geleceği açısından önem taşıyan sahih dini bilgi ile milli ve manevi değerlerimizin çocuklarımızın gönül dünyalarına aktararak çocuklarımızda milli kimlik ve karakterin inşa edilmesi büyük katkı sağlanmış olacaktır. Vatandaşlarımız Diyanet TV de Yaz tatili döneminde çocuklara yönelik Kur’an Okuyorum, Dini Öğreniyorum programları ile birlikte her yaştan insanımızın özellikle kadınlar ve gençlerimizin merak ettikleri güncel, dini, ve bilimsel konuları en doğru kaynaktan bulma imkanı elde etmiş olacaklarıdır”

 

 

Yaz Kur’an Kursları uzaktan eğitimle yapılacak
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!