Haftasonu Sokağa Çıkma Kısıtlaması Detayları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

27-28 Haziran tarihlerinde uygulanacak olan YKS oturumları nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Cumartesi ve Pazar günleri farklı saatlerde uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı için İçişleri Bakanlığı tarafından sokağa çıkma kısıtlaması genelgesi 81 il valiliklerine gönderildi. Market ve bakkalların yasak boyunca açık olacağı ilk dikkat çeken bilgiler arasında.

27 Haziran Cumartesi ve 28 Haziran 2020 Pazar günü yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğu ve bulaşma riskini azaltmak, sınavın sorunsuz bir şekilde yapılmasını temin etmek amacıyla; 27 haziran cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

28 Haziran pazar günü ise sokağa çıkma yasağı saat 09:30 ve 18:30 saatleri arasında olacak. Belirtilen istisnalar hariç olmak üzere 81 il sınırları içinde bulunan vatandaşların bu saat aralıklarında sokağa çıkması kısıtlanacak.

Kısıtlamaların uygulanacağı süreler market, bakkal, fırın, eczane gibi yerlere gitmek serbest olacağı gibi bu işletmelerin hepsi açık olacak. Eczanelerin haftalık nöbetçi uygulamasına devam edeceği bildirildi. Yaşadığınız bölgedeki nöbetçi eczane uygulaması aynı şekilde devam edecek.

AİLELERE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK MI?

Üniversite adaylarının yakınları sokağa çıkma yasağına tabi tutulup tutulmayacağını merak ediyordu. “LGS ve YKS Tedbirleri Genelgesi” ile soru işaretleri yanıt buldu.

YKS sınavlarına girecek adayların sınav binasına ulaşımlarının toplu taşıma ile sağlanması halinde kendilerinin yanı sıra bir yakını, özel araçlarla gelinmesi halinde ise araç sürücüsü ile birlikte bir yakını sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

YKS sınavlarının yapılacağı günlerde başta sınava girecek adaylar ve yakınları ile sınav görevlilerinin (otobüs, minibüs, dolmuş, taksi vs.) gibi şehir içi toplu ulaşımlarında herhangi bir aksama olmaması için Belediyelerce gerekli tedbirler alınacak ve ihtiyaca göre sefer sayıları artırılacak.

 

 

 

Haftasonu Sokağa Çıkma Kısıtlaması Detayları
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!