Lise mezunu olmak isteyenlere telafi olanağı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinop İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız, Mesleki Eğitim Merkezinde okuyarak mezun olmuş, fakat diploma programında dahil olmayarak kalfalık ve ustalık belgesi almış kişilerin, telafi dersler ile lise diploması alabileceğini söyledi.

Sinop İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız, ortaokul mezunu kalfalık ve ustalık belgesi sahibi olan vatandaşların beklediği kararın çıktığını duyurdu. Yıldız, meslek eğitim merkezleri tarafından verilen lise diploması şartlarının daha da genişletildiğini belirterek, Mesleki Eğitim Merkezinde okuyarak mezun olmuş, fakat diploma programında dahil olmayarak kalfalık ve ustalık belgesi almış kişilerin artık telafi dersler ile lise diplomasını alabileceklerini diye getirdi. Bunun yanı sıra bu merkezlerde okuyan ve 11’inci, 12’inci sınıftaki diploma programına dahil olmayan öğrencilerin de fark derslerini alarak meslek lisesi diploması almaya hak kazanacaklarını belirten Yıldız, ayrıca dışarıdan ustalık kalfalık sınavına girmiş ortaokul veya imam hatip ortaokulu mezunu kişilerin de diploma programına dahil olarak diploma alabileceklerini kaydetti.

MESLEKİ EĞİTİMİN ÖNEMİ BÜYÜK
Konuyla ilgili Vitrinhaber’e konuşan Sinop İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız, eğitim sistemi içerisinde mesleki eğitimin büyük önem taşıdığını belirterek; örgün ve yaygın eğitim kapsamında mesleki eğitimin hak ettiği yere taşınması noktasında gayret gösterdiklerini dile getirdi. Yıldız: “Meslek eğitim merkezlerimiz artık lise diploması veriyor. Mesleki Eğitim Merkezlerinde 9. ve 10. sınıftaki öğrencilerimize meslek lisesi diploma programı uygulanıyor. Bu öğrencilerimiz 4 yılı bitirdiklerinde kalfalık ve ustalık belgesi aynı zamanda meslek lisesi diploması almaya hak kazandılar. Bu 2 yıldır uygulanmakta olan bir program. Buna ilave olarak Milli Eğitim Bakanlığımızın yayınlandığı yönergeye göre artık okulumuzda okuyan 11. ve 12. sınıftaki diplomaya programına dahil olmayan öğrencilerimizde fark derslerini alarak meslek lisesi diplomasını almaya hak kazanacaklar. Bunun yanı sıra meslek eğitim merkezinde okuyarak mezun olmuş kalfalık ve ustalık belgesi alan kişiler okulun telafi programına dahil olarak diploma almaya hak kazanacak. Bunun yanında dışarıdan gelerek ortaokul mezunu olmuş, kalfalık ve ustalık belgesi almış kişilerde diploma programına dahil olarak diploma alabilecekler. Bunun en temel kuralı ise telafi eğitimlerine katılmaları” diye konuştu.

Vitrinhaber

Lise mezunu olmak isteyenlere telafi olanağı
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!