Bu böceğe dikkat. Bölgemizde hızla yayılıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinoplu Ziraat Mühendisi Göksel Demirel, Sinop’ta da yoğun şekilde görülen ve son dönemde popülasyonu arttığı gözlemlenen kahverengi kokarca zararlısının yayılımının her geçen gün arttığını söyledi.

Kokarcanın 350 rakımın altındaki yerlerde sıkça görüldüğünü belirten Ziraat Mühendisi Göksel Demirel, Böceğin geçtiğimiz yıllarda ilk kez Gürcistan’a yakın illerde görüldüğünü anımsattı. Bahçelerin yanı sıra evlerde ve binalarda bu zararlının sıkça gözlemdiğini kaydeden Göksel Demirel, “Kahverengi kokarca böceği son yıllarda ülkemizde yaygın olarak görülmeye başladı. Bu böcek türü ekonomik zarar eşiğini aşarak başta fındık, mısır, fasulye ve birçok meyve ve sebze çeşitlerine zarar vererek çiftçilerin ürünlerini hasta olmasına, buna bağlı olarak da hasatta ürün kaybına neden olmak suretiyle ekonomik olarak çiftçiyi zarara uğratmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda bu tür ile ilgili kış mücadelesi yapılması tavsiye olunurken, fındık ocakları, bahçeye yakın orman kenarları, odunluklar, depolar gibi alanları il ve ilçe müdürlüklerinden tavsiye edilen materyaller ile ilaçlama yaparak, böceğin yayılımını kontrol altına alınması gerekmektedir” diye konuştu.

 

 

 

Vitrinhaber

Bu böceğe dikkat. Bölgemizde hızla yayılıyor
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!