SNÜ’de, Lisansüstü programlarına rekor başvuru

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her geçen gün emin adımlarla büyüyen; güçlü akademik kadrosu ve bilimsel başarılarıyla adını üst sıralara taşıyan Sinop Üniversitesi (SNÜ), bu yıl önlisans ve lisans programlarında olduğu gibi lisansüstü alanda da yoğun ilgi gördü.

SNÜ’de, Lisansüstü programlarına rekor başvuru

Lisansüstü program çeşitliliğini her yıl artırarak doktora, tezli yüksek lisans ve tezsiz yüksek lisans düzeyinde eğitim görmek isteyen öğrencilere zengin ve nitelikli bir araştırma olanağı sunan Sinop Üniversitesinde, 26 lisansüstü programı için belirlenen 408 kontenjana, 1310 aday tarafından başvuru yapıldı.

Başvuru sayısı dikkate alındığında, geçen yıla oranla başvurularda yüzde 478 oranında önemli bir artışın yaşandığı görüldü.

YENİ AÇILAN YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARINA YOĞUN İLGİ
Sinop Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü bünyesinde bu yıl açılan Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı ve Disiplinlerarası Arkeometri Anabilim Dalı tezli yüksek lisans programlarına rekor oranda başvuru yapıldı.
Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalına ayrılan 38 kontenjana 229, Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalına ayrılan 30 kontenjana 262, Disiplinlerarası Arkeometri Anabilim Dalına ayrılan 10 kontenjana ise 19 aday başvuruda bulundu.

SNÜ BİLİMSEL BAŞARILARIYLA LİSANSÜSTÜ EĞİTİMDE DE TERCİH SKALASINI ARTIRDI
Ortaya koyduğu bilimsel başarılarla hem yurt içinde hem de uluslararası akademi camiasında adını üst sıralara taşıyan ve saygın derecelendirme kuruluşları tarafından başarısı tescillenen Sinop Üniversitesi, “Öğretim Üyesi Başına Düşen Yayın Sayısı” baz alınarak oluşturulan sıralamada 108 devlet üniversitesi arasında Türkiye beşincisi olurken, 2006-2008 yılları arasında kurulan 41 üniversite arasında ise birinci sıraya yükselmişti. Sinop Üniversitesi bu başarılı performansıyla akademik kariyer düşünen ve alanlarında uzmanlaşmak isteyen öğrencilerin de ilk tercihi oldu.
Sinop Üniversitesi bünyesindeki lisansüstü programlara lisans eğitimlerini yeni bitirmiş öğrencilerin yanı sıra; başta Sinop olmak üzere bölgemizin ve ülkemizin çeşitli illerinden çok sayıda kamu yöneticisi, kamu çalışanı ve özel sektörden meslek insanı başvuruda bulundu.

“TERCİH EDİLEN BİR ÜNİVERSİTEYİZ”
Üniversitedeki lisansüstü programlara gösterilen ilgiden memnuniyet duyduklarını belirten SNÜ Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, “Lisansüstü eğitim kapasitesi, bir üniversitenin araştırma kapasitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle lisansüstü programlarımıza yapılan başvurudaki artış, Üniversitemizin sadece eğitim alanında değil aynı zamanda araştırma alanında da tercih edilen bir üniversite olduğunun göstergesidir. Sinop Üniversitesi olarak en büyük hedeflerimizden biri bilime hizmet etmek, lisansüstü eğitim kapasitesini yukarılara taşımak ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli araştırmacılar yetiştirmektir. Yeni açılan lisansüstü programlarımızla bu amacımıza ulaşmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” dedi.
Sinop Üniversitesinin bilimsel başarılarıyla öğrenciler açısından çekim merkezine dönüştüğünü belirten Rektör Dalgın, zengin program ağı, kaliteli eğitim içeriği ve güçlü akademik kadrosu ile Sinop Üniversitesi’ni tercih eden lisansüstü öğrencilerin, burada arzu ettikleri eğitimi alacaklarını belirtti.

SNÜ’de, Lisansüstü programlarına rekor başvuru
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!