Türkeli’nin tarihi ağacı “Koca Meşe” emin ellerde

featured
TÜRKELİ'NİN TARİHİ AĞACI "KOCA MEŞE" EMİN ELLERDE 2021 YILINDA “ANIT AĞAÇ” OLARAK TESCİLLENEREK KORUMA ALTINA ALINAN SİNOP'UN TÜRKELİ İLÇESİNE BAĞLI AKÇABÜK KÖYÜNDEKİ TARİHİ “KOCA MEŞE” İÇİN BAKIM VE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI BAŞLADI. (YUNUS CELAL ARAZ/SİNOP-İHA)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2021 yılında “Anıt Ağaç” olarak tescillenerek koruma altına alınan Sinop’un Türkeli ilçesine bağlı Akçabük köyündeki tarihi “Koca Meşe” için bakım ve iyileştirme çalışmaları başladı.

Akçabük köyünde kültür varlıkları çatısı altında yer alan ve “Anıt Ağaç” statüsü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca koruma altına alınan tarihi “Koca Meşe”nin bakım, onarım, iyileştirme ve ağacın ömrünü uzatmaya dönük işlemler ile gerekli ilaçlamalar yapıldı.Köy Muhtarı Niyazi Karagülle, “Yoğun uğraş ve gayretlerimizin neticesinde anıt ağaç tacını başına taktığımız kadim ağacın ömrünün uzatılmasına dönük bakım işlerini başlatmış bulunuyoruz, kısa süre içerisinde 70’li yıllarda düşen yıldırımdan etkilenen dalın altına kafes direk dikilmesini bekliyoruz” dedi.

 

Ayrıca bakım ve onarımları yürüten firma yetkilisi, Türkiye genelinde çalışmalar yaptıklarını, çok ağaçlar gördüklerini ama bu ağaç kadar büyüğünü görmediklerini ifade ettiler. Yetkililer ayrıca, “1970’li yıllarda düşen yıldırımın yaraları bir nevi sarılmış olup, ana gövdeden ayrılma riski bulunan dalın ise en kısa sürede yeni bir yöntemle desteklenmesi sağlanacaktır. Rutin bakımlar belli aralıklarla ağacın sağlığı ve çevre güvenliği için devam edecektir” ifadelerini kullandılar.

Çalışmalar sırasında ayrıca, sembolik olarak yetkili firmaya koca meşenin yanında yazar Nail Karagülle’nin kaleme aldığı “Maziden Atiye Tam Bin Yıl” adlı eser hediye edildi.

 

 

Türkeli’nin tarihi ağacı "Koca Meşe" emin ellerde

 

 

 

 

İha

Türkeli’nin tarihi ağacı “Koca Meşe” emin ellerde
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!