1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinop İl Sağlık Müdürlüğünden basın açıklaması;

1-7 Aralık tarihleri ‘112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Acil Sağlık Hizmetleri, ülke genelinde her ilimizin en uç noktalarına kadar yayılmış, 24 saat kesintisiz olarak hizmet veren sağlık ordumuzun olmazsa olmaz bir sistemidir.

Acil Sağlık Hizmetlerinin amacı; 112 acil çağrı hattının aranması halinde acil sağlık hizmeti ihtiyacı bulunan tüm vatandaşlarımıza 24 saat kesintisiz ve ücretsiz olarak hizmet vermektir. Bu hizmet kapsamında çağrının sisteme düşmesi durumunda en kısa sürede hastaya ya da yaralıya ulaşmak, olay yerinde gereken tıbbi müdahaleyi yapmak veya yaralının sağlık tesislerinde hizmet alması gerekiyorsa en yakın sağlık kuruluşuna naklinin gerçekleştirilmesi 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin öncelikli görevidir.

112 Acil Sağlık Hizmetleri hasta ya da yaralıyı ileri seviye tıbbi müdahalenin yapılacağı sağlık kuruluşuna naklini gerçekleştirirken kaybedilen dakikalar hatta saniyeler ölüme ya da uzuv kaybına neden olabilmekte, aynı zaman da telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilmektedir. Acil çağrı hattına düşen vakalara Bakanlığımızca belirlenen sürelerde ulaşılması hedeflenmektedir. Bu hedefler yine Bakanlığımızca; şehir merkezlerinde ilk 10 dakika, kırsal alanlarda ise ilk 30 dakika olarak belirlenmiştir.

Sinop ilimizde 112 Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Kontrol Merkezine bağlı olarak faaliyet gösteren; il merkezi ve ilçelerde olmak üzere toplamda 24 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu bulunmaktadır. Bu istasyonlarda 41 panelvan ambulans, zor hava ve arazi koşullarında hizmet vermek için 5 adet kar paletli ambulans, 1 yoğun bakım/obez ambulansı ile birlikte toplam 49 adet acil yardım ambulansı ve 2 Ulusal Medikal Kurtarma Aracı ile 223 sağlık personelimiz 7 gün 24 saat ücretsiz hizmet vermeye devam etmektedir. İlimizde pandemi dışındaki rutin süreçte ortalama aylık 18 bin üzerinde alınan acil çağrılara istinaden yaklaşık 2800 hastaya veya yaralıya acil tıbbi müdahale yapılmaktadır.

“112 Acil Çağrı Hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi” Acil Sağlık Hizmetlerinin kesintisiz sürdürülebilmesi açısından çok önemlidir. Özellikle son aylarda yaşadığımız pandemi süreci sebebiyle 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin iş yükü ciddi seviyede artmıştır. Tüm sağlık ordumuz gibi 112 Acil Sağlık Hizmetleri ekiplerimizin de üstün bir gayret içerisinde olduklarını bilmekteyiz. Bu süreci maksimum çalışan hasta memnuniyeti anlayışı ile yürütülebilir olması ve mağduriyet yaşamaması adına 112 acil çağrı hattı gereksiz yere meşgul edilmemeli ve trafikte ambulans siren sesi duyulduğunda ivedilikle yol verilmelidir. Unutmayalım ki sevdiklerimiz de o ambulansın içinde olabilir. Saniyelerin dahi bir cana mal olabileceğini aklımızdan çıkarmayalım.

Sağlık sistemimizin en önemli ve hassas noktasında görev alan, insanların hayata tutunma mücadelelerinde yanlarında olan acil sağlık hizmetleri çalışanlarımızın fedakarlıkları, her türlü takdirin üzerindedir. Bu vesile ile 1- 7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftasını kutlar görevlerini hakkıyla yerine getiren tüm sağlık personellerimizi tebrik ederim.

  1. Dr. Fatih Reyhanlıoğlu
    Sinop İl Sağlık Müdürü
1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!