Sinop Sağlık Bilimleri Fakültesi resmen kuruldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinop Üniversitesi (SNÜ) bünyesindeki Sağlık Yüksekokulu kapatılarak yerine Sağlık Bilimleri Fakültesi kuruldu. Böylece Sinop Üniversitesindeki fakülte sayısı da 10 yükselmiş oldu. 

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı fakülte, enstitü ve yüksekokul kurulması ve kapatılması ile adlarının değiştirilmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre; Sinop Üniversitesinde kapatılan Sağlık Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak eğitim-öğretim faaliyetlerine devam edecek.

SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ İLE SAĞLIK ALANINA NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞI YETİŞTİRECEĞİZ


Sinop Üniversitesi (SNÜ) Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Sağlık Bilimleri Fakültesiyle Sinop Üniversitesinin gücünün ve saygınlığının daha da arttıracağını söyledi. 

Dalgın: “Ülkemizde bugüne kadar sağlık alanında büyük ve önemli yatırımlar yapıldı ve yapılmaya devam edilmektedir. Bugünlerde maalesef tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizin de olumsuz etkilendiği Koronavirüs pandemisine karşı, sağlığın ve sağlığa yapılan yatırımların ne kadar değerli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Son yaşanan gelişmelerle birlikte sağlığımız bizim için en önemli unsur haline geldi. Bu süreçte fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarımızın da toplumumuzun selameti açısından ne kadar önemli bir görev ifa ettiğini daha iyi anladık. Zira sağlığa duyulan ihtiyaç artıkça, sağlık alanında nitelikli insan kaynağına duyulan ihtiyaç da günden güne artmaktadır. 2023 yılına kadar bu ihtiyacın daha da artacağı tahmin edilmektedir. Üniversitemizde kurulan Sağlık Bilimleri Fakültesi bu alanda nitelikli insan kaynağı yetiştirmek için özenle ve özveriyle çalışacaktır” dedi.

FAKÜLTEDE ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME FAALİYETLERİ DE YÜRÜTÜLECEK
Rektör Nihat Dalgın, Sinop Üniversitesinin nicelik ve nitelik açıdan büyüme hedeflerine adım adım ulaştığını belirterek; “Fakülte sayımızı 10’a yükseltmenin mutluluğunu yaşarken, aynı zamanda Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni Sinop ilimize ve bölgemize kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Fakültemizde sadece geleceğimizin teminatı gençlerimizi yetiştirmekle kalmayıp araştırma ve geliştirme faaliyetleri de yürütmeyi hedefliyoruz. İlimizin ve bölgemizin sağlık ihtiyaçlarına yönelik bilimsel ve akademik düzeyde çözümler üretmek önceliklerimiz arasında yer alacak. Yeni kurulan fakültemizin Üniversitemiz ve şehrimiz için hayırlı olmasını diliyor; fakültemizin kurulması yönündeki Üniversitemiz Senatosunun talebini geri çevirmeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın şahsında tüm YÖK Üyelerimize şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Sinop Sağlık Bilimleri Fakültesi resmen kuruldu
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!