Sinop’ta Plazma Bağışçı Çağrı ve Koordinasyon Merkezi kuruldu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gönüllü Bağışçıların Organizasyon Süreci ve Nakli

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığıyla mücadele döneminde hastalıkla karşılaşmış, başarılı tedavi sonrası sağlığına kavuşmuş vatandaşlardan, Bakanlığımız talimatları doğrultusunda hızlı, etkili ve güvenli immün plazma teminini sağlamak, bağışçı organizasyon sürecinin ivedi bir şekilde planlanması ve sürdürülmesi için Plazma Bağışçı Çağrı ve Koordinasyon Merkezi kuruldu.

Sağlık Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde kurulan merkezimiz, Eylül ayı itibari ile aktif olarak faaliyet vermeye başladı.
“Merkezimiz tarafından, Kovid-19 tanısı konulan ve tedavi sürecinin ardından iyileşen birçok vatandaşımıza ulaşılmış ve immün plazma bağışı konusunda bilgi verilerek bağış için vatandaşlarımız davet edilmiştir. Şu ana kadar immün plazma bağışı yapmayı kabul eden gönüllü bağışçılarımız da bulunmaktadır.
Sinop’ta İmmüm Plazma Bağışı Yapmak İsteyen Gönüllüler Samsun’a Götürüldü
İmmüm Plazma bağışı için tedavi süreçleri tamamlanan gönüllü bağışçılarımız, Sağlık İl Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan ekiplerimizce koordine edilmektedir. Ayrıca bağış yapmak isteyip ulaşım imkanına sahip olmayan gönüllü bağışçılarımız için ise nakil işlemleri yine ekiplerimizce Koronavirüs tedbirleri kapsamında planlanarak gerçekleştirilmektedir. Gönüllü bağışçılarımızın ilimize en yakın olan Samsun Orta Karadeniz Kızılay Kan Merkezinde gerçekleştirilen İmmüm Plazma Bağışı işlemlerinin tamamlanmasının ardından yine Sağlık Müdürlüğümüzce planlı bir şekilde evlerine bırakılmaktadır. Bu kapsamda ilimizden gönüllü bağışçılara ulaşılmış ve 16 Eylül 2020 çarşamba günü bir grup bağışçımızın gerekli tüm işlemleri ve nakilleri yapılmıştır.
Gönüllü Bağışçılar İçin İletişim
İmmün plazma bağışlamak isteyen gönüllü bağışçıların hafta içi saat 09:00 -17:30 saatleri içerisin de 0368 261 4457 nolu telefon numarasından hizmet veren çağrı merkezimize ulaşmaları yeterlidir. Ulaşan gönüllü bağışçılarımıza aradıklarında kendilerine konuyla ilgili bilgilendirme ve yönlendirme yapılacaktır.

Sağlık İl Müdürü Dr. Fatih Reyhanlıoğlu; “Ülkemizi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs ile mücadelede emeği geçen tüm sağlık teşkilatımıza teşekkürlerimi sunarken immüm plazma bağışı konusunda vatandaşlarımızın bizleri dikkate alması ve tedavileri tamamlanan vatandaşların çağrı merkezimiz tarafından arandığında ekiplerimize yardımcı olmalarını rica ediyorum. Unutmayalım ki koronavirüsü hep birlikte yenebiliriz. Unutmayalım ki sizlerin yapacağı plazma bağışı birçok hastaya umut ve şifa olacaktır.”

Sinop’ta Plazma Bağışçı Çağrı ve Koordinasyon Merkezi kuruldu.
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!