YEŞİLAY “SİGARAYI BIRAKMANIN TAM ZAMANI” DİYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşilay, sigara kullanmanın koronavirüs riskini 14 kat artırdığına dikkat çeken bir film hazırladı. “Sigarayı bırakmanın tam zamanı” sloganıyla yayınlanan filmde “Koronavirüs sigarayı sever, şimdi sigarayı bırakmanın tam zamanı” denildi. Televizyon, radyo ve dijital kanallarda yayında olacak kampanya kapsamında, Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) desteği ile hazırlanan 10 adımda sigarayı bırakmanın yollarına ilişkin bir film de bulunuyor.

Bağımlılıkların bağışıklık sistemini zayıflattığını belirten Yeşilay Sinop Şube Başkanı Erkal BOZ şunları söyledi:

“Bu yıl Yeşilay olarak 100’üncü yaşımızı kutluyoruz. Bugüne kadar bağımlılıklarla mücadele ederken iyi ve sağlıklı yaşamanın önemini anlatmaya öncelik verdik. Bugün tüm dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ederken, bizim de bu konudaki sorumluluğumuz artıyor. Çünkü hem sağlıklı yaşam önem kazanıyor hem de bağımlılıklar hastalığa yakalanma riskini artırıp tedaviyi güçleştiriyor. Bu nedenle sigara kullananların bu dönemi sigarayı bırakmak için bir fırsat olarak görebileceğini düşünüyor ve onlara ‘Sigarayı bırakmanın tam zamanı’ diyoruz.”

SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYENLERE YEDAM DESTEĞİ

“Sigarayı bırakmanın tam zamanı” diyen Yeşilay, tütün ve tütün ürünü kullananlara yardımcı olmak amacıyla, 10 adımda iyi, sağlıklı ve bağımlılıklardan uzak bir yaşama geçiş rehberi niteliğinde bir video da hazırladı. Videoda sigarayı bırakmak isteyenlere, bırakma gününü belirleme, küçük hedefler koyma, spor, müzik gibi uğraşlar bulma, diş fırçalama ve sık duş alma, iyi besleme ve su içme, sigara içme isteğini tetikleyecek ortamlardan uzak durma, temiz hava ve düzenli hareket etme vb. önerilerde bulunuluyor. Bunun dışında bir destek almak isteyenler de 444 79 75 Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı’nı arayarak bilgi alabiliyor.

EVİNE SAĞLIK BULUŞMALARI

Yeşilay Şube Başkanı Erkal BOZ sözlerine şöyle devam etti; “Evimizde geçirdiğimiz günleri daha verimli ve faydalı hale getirmek adına Yeşilay olarak #EvineSağlık Buluşmaları’nı başlatıyoruz. Her hafta Salı ve Perşembe günü saat 16.00’da alan uzmanları ve akademisyenler sizlerle buluşuyor. Bağımlılık, sağlık ve iletişim gibi konularda gerçekleştirilecek oturumlara katılmak için tek yapmanız gereken Yeşilay Instagram hesabı @1920yesilay’ı takip etmek ve oturum saatinde canlı yayına katılmak.

Aşırı teknoloji kullanımının önüne geçmede aile içi iletişimin önemi gibi birçok önemli konuyu dinlemek ve sorularınıza yanıt bulmak için, 7 Nisan Salı günü Yeşilay Başkan Vekili Dr. Mehmet DİNÇ tarafından gerçekleştirilecek “İzolasyon Sürecinde Ailemiz ve Teknoloji Kullanımı” başlıklı oturumu kaçırmayın.”

YEŞİLAY “SİGARAYI BIRAKMANIN TAM ZAMANI” DİYOR
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!