Hayvancılığa Hibe Desteği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Sinop İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, damızlık gebe düve, 8-15 aylık damızlık boş dişi ve manda alımına yüzde 40 hibe desteği uygulamasının yürürlüğe girdiği bildirildi. 

Tarımsal Desteklemelere ilişkin 23.10.2019 tarihli ve 1691 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konuldu. 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar’a dayanılarak hazırlanan. Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliğinin  ( Tebliğ No: 2019/54 ) 15.maddesi olan Düve Alım Desteği müracaatları başladı.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ahmet TAM konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

İlimizde, Damızlık Gebe Düve, 8-15 Aylık Damızlık Boş Dişi ve Manda Alımına % 40 Hibe Desteği uygulaması yürürlüğe girmiştir. Ülkemizde büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin gelişmesine katkıda bulunarak yetiştiricilerimizin gelir düzeyinin artırılması ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde sürdürülebilirliğin sağlanmasını amaçlayan Düve Alım Desteği müracaatları 16 Aralık 2019 – 14 Ocak 2020 tarihleri arasında alınacaktır. Başvuru süresi 30 gündür.

Bakanlığımızca 2019 yılı için desteklemeye esas gebe düve fiyatı 12.500 TL/baş ve 8-15 aylık boş sığır fiyatı 7.500 TL/baş, gebe manda fiyatı 10.000 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi manda fiyatı 6.000 TL/baş olarak belirlenmiştir. Desteklemeye esas fiyatların      % 40 bedeli destekleme kapsamındadır.

Bu desteklemeden işletme kapasitesini 10 başa tamamlayan işletmeler faydalanabilecektir. Bu kapsamda desteklemeden yararlandırılacak düveler, Etçi Irklar Angus, Charolais, Limousin, Hereford, Belgium Blue; Kombine Irklar Simental ( Fleckvieh), Brown Swiss, Mondbeliard;  Sütçü Irklar Jersey(Karadeniz Bölgesindeki İller), Holstein ve Manda Irklarından olması gerekmektedir.

Ülkemizde hayvancılığın gelişmesi adına önem arz eden ve Bakanlığımızca gerçekleştirilmekte olan hayvancılık desteklemelerinden İlimiz yetiştiricilerinin de en iyi şekilde faydalanabilmelerini sağlamak için daha detaylı bilgileri İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden temin edebilirler. dedi. 

Hayvancılığa Hibe Desteği
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!