Vali Dr. Mustafa Özaraslan, 2020 yılında tabiat parkı olarak tescillenmesinin ardından başlatılan çalışmaların devam ettiği Durağan Buzluk Tabiat Parkında çalışmaları incelemelerde bulundu. Vali Özarslan’a Durağan Kaymakamı Celal Güngör, Durağan Belediye Başkanı Ahmet Kılıçaslan ve Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürü Orhan Çatalçam’da eşlik etti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından planlan ve yapımı devam eden Durağan Buzluk Tabiat Parkı proje alanında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 516 dekar alanda gerçekleştirilen çalışmalar tamamlandığında bölgenin Sinop’un en önemli cazibe merkezlerden bir tanesi olması hedefleniyor.

Buzluk Tabiat Parkı peyzaj ve uygulama projeleri kapsamında tamamlanıp hizmete alınan giriş tagı ve alanda incelemelerde bulunan Vali Özarslan, DKMP 10. Bölge Müdürü Orhan Çatalçam’dan, tabiat parkında planlanan proje ve diğer çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

İçerisinde kır lokantası, kır kahvesi, manzara seyir noktası, yürüyüş yolu, çocuk oyun parkı, piknik alanı, karavan kamp alanı, çadır kurma alanı ve çevre düzenlenmesi çalışmaları devam eden Durağan Buzluk Tabiat Parkı projesinin tamamlandığında bölge turizmine büyük katkılar sunacağını belirten Vali Dr. Mustafa Özarslan; “Buzluk Tabiat Parkı’nın hemşehrilerimizin ve ziyaretçilerimizin gözde uğrak yerlerinden birisi olacağına inanıyorum” dedi.

23 Ağustos 2020 tarihinde tabiat parkı olarak tescil edilen ve 515 dekar alana sahip olan Buzluk Tabiat Parkı, Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nde, Sinop’un Durağan ilçesi Bayat köyü Buzluk mevkiinde yer alıyor. Sahanın kaynak değerleri arasında yaklaşık 500 yaşında bir gürgen ağacı ile yörede çok bilinen Buzluk Mağarası da yer alıyor.