Saraydüzü İlçesine Baharın Habercisi Leylekler Gelmeye Başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okur, konuyla ilgili açıklamasında “Saraydüzü ilçesi Cuma Ovası’na 2023 yılı 8 Mart tarihinde ilk leylek gelmiş idi. Bu yıl ise 6 Mart tarihinde ilk leylek görüldü. Şu an için 15 civarında leylek ovamıza ulaşmıştır. Genel olarak erkek leylekler daha önce gelir ve yuvayı onarır, bir süre sonra da dişi leylek gelerek yuvada yumurta ve yavru büyütme süreci başlar.”

2024 yılı faaliyetleri kapsamında ilk olarak 27 yuvamıza yapay platform yerleştirdik, diyen Okur,“2023 yılında 5 yuvaya yapay platform yerleştirmiş ve bu yuvalarda 10 yavru uçabilmişti. Ayrıca takip edilen toplam 63 yuvada 129 yavru leylek uçmayı başarmıştı. Cuma ovasına bu yıl yine 120 civarında leylek geleceğini ön görerek 150 yavru leyleğin büyüyeceğini tahmin ediyoruz.

Sinop Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nden gelen akademisyenlerce 2022 ve 2023 yılları Haziran aylarında yaptığımız gibi 2024 yılında da yavru leyleklere halka takma işlemi gerçekleştirilecektir.

Ayrıca bu yıl hem öğrencilere hem de bölgede yaşayan vatandaşlarımıza akademisyenlerce doğa ve ekolojik denge konularında eğitim verilecektir.” ifadelerinde bulundu.

Haber:Mahmut Coşkun

 

Boyabatsesi

Saraydüzü İlçesine Baharın Habercisi Leylekler Gelmeye Başladı
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!