29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin 100. yılı etkinlikleri kapsamında Sinop‘ta çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Etkinlikler kapsamında Sabahattin Ali Kültür Merkezinde Sinop Valiliği, Sinop Belediye Başkanlığı, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ve Sinop İl Ticaret Müdürlüğü işbirliğinde Sinop’ta faaliyet gösteren kadın kooperatifleri tarafından  “Cumhuriyetin 100. Yılında Kadın Kooperatifleri Sergisi” törenle açıldı.

Sergi açılışında konuşan Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan; ” 2023 yılı Cumhuriyetimizin 100. Yılı. Atalarımızdan aldığımız bayrağı, medeniyet yarışının, uygarlık yarışının 100 yılını tamamlamış olacağız. Bu aşkla ve inançla nice 100 yıllara erişeceğimizi, özellikle kadınlarımızı da yanımıza alarak, onların zekasını, emek gücünü ve inceliğini de yanımıza alarak bu yolda daha da hızlı koşacağımıza inanıyorum. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında toplam istihdam oranında kadınlarımıza ilişkin çok veri olmamakla beraber 1927 yılında yapılan bir sayımda kadın iş gücü oranımız yaklaşık yüzde 19. Şuanda ise bu seviye yüzde 36’larda. Yani her 100 çalışandan 36’sı kadınlarımızdan oluşuyor. Bu sayı elbette yetmez. Türkiye yüzyılı doğrultusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi bu oranı hep birlikte daha da yukarılara çıkaracağız. Toplumda erkeğin oranı yüzde 50’lerde. Eğer kadınlarımızı yanımıza almazsak yüzde 50 potansiyelimizi kullanmamış oluruz. Şuanda kendi işini kuran kadınlarımızın oranı yüzde 17. Dolayısıyla toplum iki kanatlı bir kuştur. İr kuş tek kandı ile ne kadar uçabilirse toplum da tek kanadı ile o kadar uçabilir. Bu sebeple evde annelik iç güdüsü ile şefkatle aileyi sarıp sarmalayan kadınlarımız, aynı zamanda fabrikalarda, atölyelerde, özel sektörde, kamuda kısacası her yerde farklılığını ortaya koyuyor.

Ben bugün bu organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen KUZKA genel sekreterliğimize, kalkınma ajansımıza teşekkür etmek istiyorum. Kadınlarımıza yalnızca KUZKA destek vermiyor. KOSGEB, İŞKUR, Kırsal Kalkınma bunların hepsi kadınlarımıza farklı şekillerde hibe destekleri ve avantajlar sağlıyor. Her zaman kadınlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Vali Mustafa Özarslan ve protokol üyelerinin açılış kurdelesini kesmesi ardından katılımcılar kadın kooperatifleri tarafından hazırlanan el emeği ürünleri gezerek ürünler hakkında bilgi aldı.

Sergiye Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan ve eşi Reva Beray Özarslan, Belediye Başkanı Barış Ayhan, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir, Sinop Barosu Başkanı Av. Funda Öztürk Altuntaş, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Ferhat Kuran, KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.