Sinop’ta ithalat arttı ihracat azaldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK tarafından açıklanan Ocak 2022 Dış Ticaret İstatistiklerine göre Sinop’tan yapılan ihracat 2 milyon 341 bin dolar olarak açıklandı. Ocak ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35,2 azaldığı görüldü.

Sinop’un 2022 yılı Ocak ayındaki ithalatı ise 551 bin dolar oldu. Aylık ithalat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 61,2 arttı

DIŞ TİCARET HACMİ 2,9 MİLYON DOLAR OLDU

Mevcut aydaki ithalat ve ihracat verileri toplanarak hesaplanan dış ticaret hacmi, Ocak ayında 2 milyon 892
bin dolar oldu.

EN FAZLA İHRACAT “TURUNÇGİLLERİN YETİŞTİRİLMESİ” ÜRÜN GRUBUNDA GERÇEKLEŞTİ

Ocak ayında Sinop’tan gerçekleşen ihracatın ISIC Rev4 ürün sınıflamasına göre dağılımı incelendiğinde ilk sırada aylık toplam ihracatın yüzde 28,5’ine denk gelen 668 bin dolar ile “Turunçgillerin yetiştirilmesi” ürün grubu yer aldı. Bu ürün grubunu 590 bin dolar ile “Çatal-bıçak takımı, el aletleri ve genel hırdavat malzemeleri imalatı” ürün grubu ve 460 bin dolar ile “Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması” ürün grubu yer aldı. Ocak ayında Sinop’tan ISIC Rev4 sınıflamasına göre 27 farklı ürün grubundan ihracat gerçekleşti.

İthalat ise 24 farklı ürün grubunda gerçekleştirildi. İthalatta ilk üç sırada; 217 bin dolar ile “Birincil formda plastik ve sentetik kauçuk imalatı” ürün grubu, 162 bin dolar ile “Metal işleme makineleri ve takım tezgâhları imalatı” grubu ve 58 bin dolar ile “Motor ve türbin imalatı” ürün grubu yer aldı.

İHRACATTA İLK SIRADA UKRAYNA YER ALIRKEN, İTHALATTA İLK SIRADA ÇİN YER ALDI

Ocak ayında Sinop’tan 57 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup ilk sırada 351 bin dolar ile Ukrayna yer adı. En fazla ihracatın gerçekleştiği ikinci ülke 324 bin dolar ile Güney Kore olurken üçüncü sırada 167 bin dolar ile Romanya bulundu.

Ocak ayında Sinop’a yapılan ithalatta ise ilk sırada 167 bin dolar ile Çin yer aldı. Çin’i 140 bin dolar ile BAE ve 108 bin dolar ile Tayland takip etti. Ocak ayında Sinop’a 21 farklı ülkeden ithalat gerçekleşti.

Sinop’ta ithalat arttı ihracat azaldı
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!