Sinop’ta kale surları ve saat kulesi restorasyonda sona gelindi

Sinop Kale Restorasyon
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinop Meydan Projesi kapsamında Sinop merkezdeki 2 bin 500 yıllık tarihi kale surları ve saat kulesindeki restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Sinop’ta 2 bin 500 yıllık tarihi kale surları ve saat kulesindeki restorasyon çalışmaları hızla ilerliyor. Sinop İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yahya Çınkıl, kale surlarındaki restorasyon çalışmalarının yaklaşık 1 ay içinde tamamlanacağını açıkladı.

Çınkıl, restorasyon çalışmaları hakkında şunları aktardı: “Turizm şehri Sinop’un vizyonunu desteklemek amacıyla, Sinop’ta bir Şehir Meydanı Projesi hayata geçirildi. Bu projenin bir parçası olarak, daha önce İl Özel İdaresine ait iki bina ile Sinop Belediyesine ait bir bina yıkıldı, ve bu yıkımlar sonucunda 2 bin 500 yıllık tarihi kale surları gün yüzüne çıktı. Aynı zamanda, Sinop’un sembollerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi de bu süreçte görünür hale geldi. Ancak, bu binaların yıkılmasının ardından kale surlarında hasarlar ve dökülmeler tespit ettik. Bu sorunları gidermek amacıyla İl Özel İdaresi olarak restorasyon çalışmalarını başlattık. Şu anda ustalarımız titizlikle çalışmalarını sürdürüyorlar. Tahmini olarak 1 ay sonra kale surlarındaki restorasyon işlemimizi tamamlayacağız ve Sinop’u tarihi güzellikleriyle yeniden buluşturmuş olacağız.”

Proje sadece kale surlarını değil, aynı zamanda meydanın çevresinde bulunan apartman cephelerinin de restore edilmesini içeriyor. Çınkıl, bu konuda şunları ekledi: “Hemen karşıda bulunan 22 adet cephede de İl Özel İdaresi tarafından cephe iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor. Her iki proje de tamamlandığında, Sinop tarihi dokusuna uygun bir meydan ile yeniden canlanacak ve şehir hafızasında özel bir yer edinecek.”

Sinop Kale Restorasyon

Sinop Kale Restorasyon

Sinop Kale Restorasyon

Sinop Kale Restorasyon

Sinop Kale Restorasyon

 

 

 

kaynak:vitrinhaber

Sinop’ta kale surları ve saat kulesi restorasyonda sona gelindi
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!