Sinop’ta Mübadelenin 97’nci Yılı Etkinlikleri Gerçekleştirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İskele Meydanı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneği üyelerince, kaybedilen vatan toprakları ve mübadelede ölenlerin anısına denize çelenk ve karanfil bırakıldı.

Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Derneği’nin 97. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Derneği Hizmet Binası Açılışına Gerçekleşti.

Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Derneği Hizmet Binası Açılış töreninde Dernek başkanı Kenan Aral ve  Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan’ın açılış konuşmalarının ardından, Vali Vekili Murat Girgin yaptığı konuşmada;

‘’ Bugün mübadelenin 97. Yıl dönümü hem de derneğimizin binasının açılışı vesilesiyle bir araya geldik. Bugün aramızda şehir dışından katılan misafirlerimiz de var. Onlara da bu zor iklim koşullarında geldikleri için teşekkür ederim. Binlerce yıllık tarihimizde çok destansı, kahramanlıklarla dolu sahneler var. Tabi bunların arasında da bazı hazinli öyküler var. Mübadelede o hazin hikayelerden bir tanesi. Müdabil olan bu zorunlu göçe tabi olan Müslüman ve Türk vatandaşlarımız büyük acılar ve büyük sıkıntılar yaşayarak büyük çoğunluğu da gemi yoluyla ve tren yoluyla olmak üzere tüm mallarını, mülklerini bırakarak ardından zorunlu olarak göç ettiler. Tabi bu dramatik sahnelerin sonucunda güzel vesilelerde gelişti. Sinop’un binlerce yıllık farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış kültürel hayatına onlarda renk kattılar. Günümüzde de buna devam ediyorlar. İşte bugün de bu güzel katkının, kültürel zenginliğin bir parçası olarak çok değerli dernek başkanımızla, üyeleriyle, hem önceki hem şimdiki belediye başkanımızla Sinop’umuzun kültür turizmine ve sivil toplumuna büyük hizmet verecek bu binayı, bu eseri kazandırmış oldular. Bugün açılışını yapmış olduğumuz dernek binası hayırlı uğurlu olsun. ‘’

diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Açılış kurdelasını protokol üyeleri ile birlikte kesen Vali Vekili Murat Girgin, Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Derneği Hizmet Binasını gezdi. Hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Derneği Hizmet Binasının açılış törenine Vali Vekili Murat Girgin’in yanı sıra; Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kurum Müdürleri, STK temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Sinop’ta Mübadelenin 97’nci Yılı Etkinlikleri Gerçekleştirildi
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!