Sinop‘ta Bozburun Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda (YHGS) 2023 yılı envanteri gerçekleştirildi. Sürek-bek metodu ile Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü Sinop Şube Müdürlüğünce yapılan envanter 248,49 hektarlık alanda geçekleştirildi.

Envanter öncesi görevli personele sürek-bek metodu ve sürek çalışmasının başarılı olabilmesi maksadıyla alınacak tedbirleri hatırlatan DKMP Sinop Şube Müdürü Vekili Mete Karakaş, sürek çalışmasında, alanın tamamının sürekçiler ve bekçiler ile sarılıp, sürekçilerin belli aralıklarla dizilmesi ve aynı istikamette gürültü yaparak hayvanları ürkütüp sarılan alanın dışına çıkmasının sağlanması ve bekçilerin çıkan hayvanları sayması esasına dayandığını ve alınması gereken tedbirleri aktardı.

DKMP İl Şube Müdürlüğünce Bozburun YHGS’de yaklaşık 82 hektarlık 3 örnek alan içerisinde toplam 248,49 hektar alanda yapılan sürek envanteri sonucunda; toplam 6 yaban domuzu, 1 karaca, 2 çakal ve 2 adet sincap tespit edildi. Ayrıca alanda çok sayıda yaban domuzu ve yavru ayıya ait olduğu düşünülen dışkı ve ayak izleri de kayıt altına alındı.