SİYAD Bayramda 100 Çocuğu Sevindirecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SİYAD Genel Başkanı Adnan Çeliker, ‘1 Bayramlık, 1 Mutluluk Projesi’ni hayata geçirdiklerini belirterek, “Bu Bayramda 100 çocuğumuzu çok rahat giydirebilecek bütçemiz var. Toplamda 300 çocuğumuzu giydirmeyi hedefliyoruz. Sinop’ta da bu yönde çalışmalarımız sürüyor” dedi. 

Sinop İli ve İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin (SİYAD) 13. Olağan Kongresinde Genel Başkan olarak seçilen Adnan Çeliker Gazetemizin Köşe Yazarı Yılmaz Gökgöz’e değerlendirmelerde bulundu.

Açıklamasına kendini tanıtmakla başlayan ve dernekçilik yaşantısına nasıl adım attığını anlatan SİYAD’ın yeni Genel Başkanı Çeliker şunları söyledi: “1965 Beykoz doğumluyum, aslen Sinopluyum. Ticaretle uğraşmaktayım. Beykoz’dan hiç kopmadım. Beykoz’da bir çok STK ve siyasi partilerde görev yaptım.

“20 yıldır SİYAD’ın içerisindeyim”


Milli Gençlik Vakfında, MHP’de görev yaptım. 1989 yılında SİYAD ilk Fikirtepe’de kuruldu. O zaman Sinoplular Derneği olarak değil Boyabatlılar Derneği olarak kuruldu. 100 kişi üye yapan şube kurma hakkı kazanıyordu. Biz Beykoz’da ilk 100 kişilik üyeyi yaptık ve Mumtaz Kurtuluş, İbrahim Duran ve emek sarf eden hakkın rahmetine kavuşmuş büyüklerimizin yanında ilk kurulduğu günden bugüne bu derneğin içerisindeyiz. SİYAD’ın ilk şubesi de Beykoz’dur. Bende kurucuları arasındaydım. 89 yılından bugüne SİYAD ile birlikteliğim devam ediyor.

“SİYAD’ın 10’uncu Genel Başkanıyım”


SİYAD’ın içerisinde benden çok eskiler, SİYAD’ın kurucularıdır. Benim bir özelliğim var SİYAD’ın kurulduğu günden bugüne SİYAD’ın içerisinde aktif olarak görev yapmaktayım. 91 yılında Beykoz SİYAD kuruldu. O gün, bugün içerisindeyim ve 10’uncu Genel Başkanı seçildim.

“Dernekçilikte küsmek, dargınlık olmaz”


89’dan bugüne kadar SİYAD Genel Merkezinde görev yapmış genel başkanların hepsiyle görev yaptım. Herhalde benden başka hepsiyle de görev yapan kimse yoktur. Geçen dönem 3 aday vardı ama Mehmet Kuru seçildi. Benden onun vekilliğini yaptım. O süreçte ister istemez insanlar birbirini kırabiliyordu. O kırgınların içerisinde bütün genel başkanlık yapmış kişilerle aram iyi. Dernekçilikte küsmek, dargınlık olmaz. Fikir kavgası olur ama küslük olmaz. Siz Sinoplusunuz, biz Sinopluyuz küsmek olmaz. Mutlaka bir yerde bir araya geleceğiz dedim. 

Bende bu dönem 6 ay öncesinden adaylığımı açıkladım ve tüm genel başkanlık yapmış kişileri ziyaret ettim. Aday olmayı düşündüğümü ilettim ve ne diyorsunuz dedim. Tabi illa ben olmazsam, olmazım da demedim. Eğer bu işi daha iyi yapacak biri var derseniz de aday olmayacağımı belirttim ama sağ olsunlar hepsi destek verdi.

Geçen dönem 3 aday çıkmıştı bende geçen dönem çıkan adaylarımızın yönetim listelerinden karma bir liste yaparak bu süreci yürüttüm” dedi.

“Sosyal medya ile hızlı iletişim kuruyoruz”


Göreve gelmesi ardından gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Çeliker sözlerini şöyle sürdürdü: “Genel Merkez sitemizde ve sosyal medyalarımızda sıkıntı vardı. Önce bunları düzeltmekle başladık. Sonuçta dünya dijital ortama döndü. Genel merkezde bir toplantı yaptık ve bu virüs bu olayı patladı. İçişleri Bakanlığı’da toplantı yapılmamasıyla ilgili genelde yayınladıktan sonra dijital ortamda bu toplantıları gerçekleştirdik. Tabi benim şansım, adaylığım süre içerisinde toplantılarımızı genel merkez binamızda gerçekleştirmiştik. Sanki seçilmiş yönetim kurulu gibi toplantılar gerçekleştirdiğimiz için de şanslıyız. Tabi o süreçte bizimle çalışamayacağını anlayan arkadaşlarımız da biz dinlenelip diyip müsaade istediler.

Korona olayı başlayınca hemen web sitemizi ve sosyal medyalarımızı kurduk. Hepsini SİYAD olarak kurumsal hale getirdik. SİYAD.org.tr adresinin domaini düşünce Sinema Yazarlar Derneği almış. 

Anadolu Yakasındaki tüm ilçelerde 65 yaş üstü vatandaşlarımıza hizmet ekibi kurduk. Şube Başkanlarımız ile bu süreci çok güzel yürüttük. Ankara’dan dahi annesine, babasına bir şeyler ulaştırmak isteyenler oldu. Tabi hiçbir Sinopluyu mağdur etmedik ve oradaki vatandaşlarımıza bile yardımlarımızı ilettik. 1000 aşkın erzak kolisi dağıttık.

“1 Bayramlık, 1 Mutluluk projemizi hayata geçirdik”


Bir çocuğun rahat bir şekilde 120 TL’ye giyinebiliyor. 150 TL’lik bir bedel koyduk ve bir yardımsever bir çocuğu giydireceğim dediği zaman SİYAD’ın sosyal hesabına yatırması yeterli oluyor. Buraya gelen yardımlar hiçbir şekilde dernek giderleri ile karışmıyor çünkü bu ayrı bir hesapta birikmektedir. Yardımsever iş insanlarımıza da dijital ortamda teşekkür plaketi yaptık. İnşallah bu koronavirüs geçtikten sonra kendisine takdim edeceğiz.

Doğru işler yaptıktan sonra inanın Sinoplular hiçbir zaman para sıkıntısı çekmemiştir. Bu Bayramda 100 çocuğumuzu çok rahat giydirebilecek bütçemiz var. 300 çocuğumuzu giyidirmeyi hedefliyoruz. Snop’ta da böyle bir çalışma yaptık. Sinop’ta sosyal hizmetlerle diyaloğa girdik acaba yetim yurdu var mıdır, onları da giydirelim istiyoruz. Kadın kollarımız şuan bununla ilgilenmektedir.

Bu süre içerisinde teşkilatlanma yapımızı oluşturuyoruz. Genel Merkezimizin ve şubelerimizin teşkilat yapılarını oluşturduk. Diyaloglarımız çok güzel devam etmektedir. İnşallah Sinopluyu, Anadolu Yakasında SİYAD çatısı altında görmeye nasip olacak diyor ve SİYAD hepimize yeter diyorum.

SİYAD Bayramda 100 Çocuğu Sevindirecek
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!