Sinop Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen etkinliklere; Rektör Prof. Dr. Şakir Taşdemir, Sinop Belediye Başkan Yardımcısı Önder Serdar Öztürk, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Muhitdin Yılmaz ve Prof. Dr. Rıza Bayrak ile birlikte akademik-idari personel ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açış ve selamlama konuşmasını Rektör Prof. Dr. Şakir Taşdemir yaptı. Taşdemir konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Doğanın uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı’nın Türk kültüründe son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır. Geleneklerimiz arasında önemli bir yere sahip olan Nevruz Bayramının kökeni, Türk dünyasında Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Mart Dokuzu gibi adlarla Orhun kitabelerine kadar dayanmaktadır.

Bizim için Nevruz, Ergenekon’dan çıkış günüdür. Aynı zamanda Nevruz, tabiatın canlanmasını, yeniden doğuşunu ifade etmektedir. İşte bu nedenlerle Nevruz, bir bahar bayramı niteliğinde kabul edilmiş ve günümüze kadar kutlanagelmiştir. Atalarımızdan gelen bu güzel geleneği, bu ortak kültür değerimize sahip çıkarak sonsuza dek yaşatma ve bize yurt olan doğa ve çevremizi en iyi şekilde koruma bilinç ve arzusundayız. Bu vesileyle hepimizin Nevruz bayramını kutlar, Nevruzu’n ülkemize ve tüm dünyaya sevgi, dostluk, kardeşlik, birlik ve dayanışma, bolluk ve bereketler getirmesini diler, sizleri saygı ve sevgi ile selamlarım.”

Konferans salonundaki programın ardından, Nevruz kutlamaları alandaki etkinliklerle devam etti. Buradaki kutlamalar Sinop Üniversitesi Halk Oyunları Öğrenci Topluluğunun halk oyunları gösterisi ile başladı. Ardından Rektör Prof. Dr. Şakir Taşdemir, öğrencilerle birlikte Türklerin Ergenekon’dan çıkmasını temsilen örs üzerinde demir döverek, Nevruz’un simgelerinden olan boyalı yumurtaları tokuşturdu.

Daha sonra Nevruz ateşi yakıldı ve Nevruz ateşinin üzerinden atlandı. Program Sinop Gençlik Merkezi Geleneksel Türk Okçuları tarafından ok atışı gösterileri ile sona erdi.