TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Sinop Üniversitesi birimlerini ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında ilk olarak Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir’i ziyaret eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Üniversite şeref defterini imzaladı.

Burada Rektör Taşdemir ile Türkiye’nin bilim politikaları ve Sinop Üniversitenin alacağı role dair değerlendirmede bulunan Prof. Mandal daha sonra Sinop Üniversitesine ait Seydi Ali Reis Araştırma Gemisinde incelemelerde bulundu.

Ardından SÜBİTAM’a geçen Prof. Dr. Hasan Mandal, laboratuvarları inceleyerek, yapılan çalışmalar ve analizler hakkında uzmanlar tarafından bilgilendirildi. Akreditasyon süreçleri hakkında brif edildi.

Son olarak, Su Ürünleri Fakültesini ziyaret eden Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal Fakülte laboratuvarlarını incelemelerde bulundu.

Su Ürünleri ve Deniz Ekolojisi başta olmak üzere birkaç tema da Sinop Üniversitesi’nin nitelikli araştırma kapasitesine sahip olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hasan Mandal, bununla birlikte proje kültürü ve birlikte iş yapma metodolojisinde Sinop Üniversitesinin eksikleri de olduğunu ifade etti. Ancak gerek Sinop Üniversitesi’nin akademik kadrosunun gerekse Üniversite yönetiminin bu eksikliği telafi edecek çalışmalara başlamış olduğunu da ifade eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, bir sonraki gelişinde araştırma kapasitesini artırmış bir Sinop Üniversitesi göreceğini ifade etti.