Boyabat Yaşayan Kültürel Miras Müzesi…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boyabat’ın en eski mahallerinden biri olan Gökdere Mahallesinde; kale, mahalle, çarşı üçgeni içinde yer alan müzenin bulunduğu bölgede yaklaşık 200 adet tarihi tescilli sivil mimari yapı mevcut. Müzenin yeri, geneli terk edilmiş olan bu yapıların canlandırılmasını teşvik edecek şekilde, stratejik olarak seçildi.

Yaşayan Kültürel Miras Müzesinde Boyabat’ın gelenek ve göreneklerinin anlatılması; müze uzmanları tarafından kent tarihi hakkında araştırmalar yapılması; kentin sivil mimarisine örnek oluşturulması ve geleneksel Boyabat mimarisi hakkında bilgiler verilmesi; kentlilerin tarihi doku ve dokunun korunması hakkında bilinçlendirilmesi, öğrencilere MEB müfredatına uygun olarak ödev ve projelerinde destek sağlanması amaçlanıyor.

Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, tarihi kent dokusunun bütüncül bir şekilde korunmasına, kent kültürünün ve somut olmayan kültürel mirasın yaşatılmasına katkı sunması nedeniyle 2021 Tarihi Kentler Birliği Müze Özendirme Yarışmasında, “Yaşam Kültürü Müzeleri” dalında ödüle değer bulundu.

Boyabat Yaşayan Kültürel Miras Müzesi…
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!