Boyabat’ın en eski yapısı kaderine terk edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boyabat’ta bulunan ve bölgenin ayakta kalan en eski evi olan 200 yıllık tarihi yapının uzun süredir restorasyon beklediği kaydedildi.

Osmanlı dönemi sivil mimarisinin güzel bir örneği olan ve Latife Matuk Evi olarak bilinen yapı hakkında konuşan Sinop Mimarlar Odası Temsilci Mehmet İsmail Aykın, birçok akademik çalışmaya konu olan bu özel yapının geleceğe taşınması gerektiğini söyledi.

Aykın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Osmanlı dönemi sivil mimarisinin çok özel bir örneği olan bu yapı tipik bir Boyabat köy mimarisi örneğidir. Tahminimizce bu ev döneminin zengin bir ailesine aittir.

Birçok akademik çalışmaya konu olan bu ev korunması ve geleceğe taşınması gereken çok önemli bir yapıdır. 2015 yılında Mimarlar Odası Sinop Temsilciliğimizin gayretleriyle Kültür Bakanlığı Hibe Programına dahil edilerek rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri yaptırılmış ve bu projeler koruma kurulları tarafından onaylanmıştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı veya Boyabat Belediyesi bu değerli yapıya sahip çıkmazsa tamamen kaybedilebilir. Yapı, kamulaştırma ve restorasyon sonrası müze olarak değerlendirildiğinde bölgenin kültürel hayatına önemli bir katkı sağlayacaktır.”

 

 

 

Vitrinhaber

Boyabat’ın en eski yapısı kaderine terk edildi
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!