Boyabat’ta Çeltik Kurutma…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkenin çeltik ihtiyacının önemli bir kısmının karşılandığı Boyabat’ta çiftçilerin aylardır farklı safhalardan geçirerek yetiştirdiği çeltiğin kurutma mesaisi başladı.

Sinop’un Boyabat ilçesinde 31 köy 25.000 dekar alanda ekimi yapılan ve hasat edilen çeltiğin üreticiler tarafından  kurutulma mesaisi başladı. Çeltik, hasat edildikten sonra römorklara yüklenerek nem oranlarının uygun seviyelere inmesi için güneşte bekletiliyor.

Hasat edildiğinde yaklaşık yüzde 30 nem seviyesinde olan çeltikler, güneşte bekletilerek kurutmaya tabi tutuluyor. Üreticiler belli aralıklarla çeltiği karıştırarak daha iyi kurumasını sağlıyorlar.Yaklaşık 4 günlük kurutma işleminin ardından yüzde 14-15 nem seviyesine düşürülen çeltikler, pirinç olarak işlenmek üzere fabrikalara gönderiliyor.Çeltik kurutma işlemi gerçekleştiren üreticiler  tarladan çıktığında yüksek nem oranına sahip çeltiğin, kurutma işleminden geçirilerek uygun nem seviyesine getirildiğini söylediler.

Kurutmanın önemli bir aşama olduğunu belirten üreticiler ;  ” Tarladan çıktığında yüksek bir nem oranı var. Bunun depolanması ve işlenmesi için 14-15 rutubete inmesi lazım. Bunu da güneşli havalarda çeltiğimizi geniş bir alana sererek yapıyoruz. 3-4 gün boyunca çeltiği seriyoruz belirli aralıklarla karıştırmamız gerekiyor. İyi kuruması için  3-4 gün boyunca bu işlemleri gerçekleştiriyoruz. Ondan sonra depolara ve fabrikalara gidiyor. ‘’ ifadelerini kullandılar.

 

 

 

 

 

 

 

Boyabatsesi

Boyabat’ta Çeltik Kurutma…
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!