Boyabat’taki göletler balıklandırılmaya devam ediyor

Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi
Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinop İl Tarım Orman Müdürlüğü, su ürünleri kaynaklarının ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla yürüttüğü “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi”kapsamında İl ve İlçe müdürlüklerin talebi ile,  Boyabat ,Saraydüzü ve Durağan İlçeleri göletlerinde balıklandırma faaliyeti yapıldı.

Sinop İl Tarım Orman Müdürlü Fatih ÖNLEM;”Bakanlığımıza bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü işbirliğinde “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” yürütülmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığının Amasya Yedikır Su Ürünleri Üretim tesisi Müdürlüğü’nde üretimi gerçekleştirilen 1.800.000 adet sazan balığı yavrusunu Boyabat (Maruf ve Dodurga Barajı, Bektaş, Boyalı, Kurusaray, Cemalettin Göletleri), Durağan (Yassıalan, ikiz ve Yukarıkaracaören göletleri, Altınkaya Baraj 3. Bölge Gölü), Saraydüzü (Asarcık Barajı ve Boyabat Baraj Gölü 2. Bölge) ilçe sınırları içerisinde yer alan 7 gölet ve   5 baraj gölüne  bırakıldı.

Sinop ili sınırları içerisinde bu güne kadar toplam   19  Göl, gölet ve baraj gölüne toplam 4.559.360  sazan balığı bırakılarak balıklandırma faaliyeti yapıldığını bildirdi.

Sinop İl Tarım Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada;

Anadolu’muzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer alan, vatandaşımız için kaliteli bir protein, balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı, hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olan bu balıkları göl ve göletlerimize bırakıyoruz. Bilindiği gibi, balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir. Balıklandırma Faaliyetlerinin devamının gerçekleşmesi için gerekli olan atılımların İl Müdürlüğümüz takipçisi ve öncüsü olacaktır.” dedi.

Boyabat’taki göletler balıklandırılmaya devam ediyor
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!