Kırsal kalkınma yatırımlarına yüzde 50 destek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ile kırsal ekonomik altyapı yatırımlarına, hibeye esas proje tutarı üst limitinin yüzde 50’sine kadar hibe yoluyla destek verilecek.

Sinop İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Ahmet Tam, kırsal kalkınma destekleri tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ve kırsal kalkınma destekleri tarıma dayalı kırsal altyapı ekonomik yatırımlarının desteklenmesi ile ilgili tebliğlerin 21Kasım 2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlandığını belirtti. Tebliğin amacının doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi olduğunu ifade eden Sinop İl tarım ve Orman Müdür Vekili Ahmet Tam, bu kapsamda hibeye esas proje tutarı üst limitinin yüzde 50’sine kadar hibe yoluyla destek verileceğini söyledi. Tam; “Program kapsamında yatırımcılarımıza, ekonomik yatırım konularında alt limit 250 bin TL ile üst limit 3 milyon TL, kırsal ekonomik altyapı yatırım konularında ise alt limit 20 bin TL ile üst limit 500 bin TL arasında, hibeye esas proje tutarlarının KDV Hariç yüzde 50’sine hibe desteği verilecek. Ana mevzuat olan tebliğde belirtilen koşullara esas olmak üzere her yıl ekim ayında yayınlanacak olan ‘Uygulama Rehberi’ ve ‘Satın Alma Rehberi’ ile detaylar açıklanacak ve bu rehberlerin yayım tarihi itibariyle de başvurular yapılabilecektir. Bu yıl için Uygulama Rehberi’nin kısa sürede yayınlanması beklenmektedir.

Doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ölçekli aile işletmelerinin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenilirliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlanması için yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesine ilişkin usul ve esasların belirlendiği desteklemeler Ülkemiz ve İlimiz üreticilerine hayırlı olsun” dedi.

Kırsal kalkınma yatırımlarına yüzde 50 destek
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!