Sinop’ta kestane balı rekoltesi 150 ton oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tabak, gazetecilere birliklerine 425 üyenin kayıtlı olduğunu söyledi.

Geçen sezon 300 ton olan kestane balı rekoltesinin bu sezon çeşitli olumsuzluklar nedeniyle 150 tona kadar düştüğünü belirten Tabak, rekoltedeki azalmanın sebeplerinin başında kestane gal arısı ve ani iklimsel değişikliklerin geldiğini anlattı.

Başta Türkeli yöresindeki üreticiler olmak üzere bazı üyelerinin bal hasadı yapamadığını dile getiren Tabak, şöyle devam etti: “Sezona mayıs ayında çiçeklerin bol olduğu güzel havayla başladık. Daha sonra kurak bir dönemle devam ettik. Kestaneler açarken yağmur yağdı, ardından sıcak rüzgar esti. Dolayısıyla ummadığımız iklimsel değişiklik yaşadık. Bu olumsuz etkenlere kestane gal arısının verdiği zarar eklenince üreticilerimizin bir kısmı mağdur duruma düştü. Geçen yıl kovan başına 12-13 kilogram bal alan bir kişi, bu sezon 5-6 kilogram ancak alabiliyor.”Tabak, rekoltedeki düşüşün fiyatı yükselttiğine işaret ederek, “Fiyatlarda dengesizlik oluştu. İlerleyen zamanlarda kestane ve bal üretiminde en büyük sorun olarak kestane gal arısı karşımıza çıkacak. Geçen yıl Türkeli ilçemizde ilk kez görüldü. Bu ilçemizdeki kestane ağaçlarını istila etti. Ayancık ve kısmen de olsa Erfelek ilçemizde de bu böcek görüldü. Böyle giderse seneye kestane ve balda daha fazla düşüş görebiliriz” ifadelerini kullandı.

 AA 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sinop’ta kestane balı rekoltesi 150 ton oldu
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!