‘AKINCI’ Belgeseli İzleyiciyle Buluştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin taarruz sınıftaki ilk insansız hava aracı olan ve Baykar  tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI’nın geliştirme aşamaları AKINCI adı  verilen belgeselle ilk kez gözler önüne serildi. Baykar Teknik Müdürü Selçuk  Bayraktar, belgeselin yayımlandığını sosyal medya hesabından duyurdu. Bayraktar AKINCI TİHA’nın kritik üretim safhaları ve geliştirme  çalışmalarının anlatıldığı belgesel, Ramazan Bayramı’nın ilk günü saat 20.23’te  Baykar’a ait “Baykar Tecnologies” adlı YouTube kanalında ilk kez izleyiciler ile  buluştu. Yönetmenliğini Altuğ Gültan ve Burak Aksoy’un yaptığı belgesel için  İstanbul’da bulunan Baykar Milli S/İHA Ar-Ge ve Üretim Tesisleri ile Bayraktar  AKINCI TİHA’nın test faaliyetlerinin yürütüldüğü Çorlu Hava Meydan  Komutanlığı’nda aylarca süren çekimler yapıldı. Şubat 2019’da başlayan belgesel  projesi yaklaşık 15 ayda tamamlandı. 

Belgesel, Bayraktar AKINCI’nın ilk uçuşunu gerçekleştirdiği 6 Aralık  2019’a kadar olan zorlu ve yoğun çalışma döneminin yaşandığı son 6 aylık süreci  mercek altına alıyor. Belgeselde Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ve mühendislik  birimlerinin liderleri, kendileriyle gerçekleştirilen röportajlarda yapılan  çalışmaları anlatıyor. Belgeselle Türkiye’de ilk kez yüksek teknolojiye sahip bir  hava aracının geliştirilme süreci ele alınıyor. Bayraktar AKINCI’nın ilk prototipi olan PT-1 ikinci uçuşunu 10 Ocak  2020’de Sistem Doğrulama Testi kapsamında gerçekleştirdi. Entegrasyonu tamamlanan  ve PT-2 olarak adlandırılan ikinci Bayraktar AKINCI da test faaliyetlerinin  sürdüğü Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’na gönderildi. Bayraktar AKINCI TİHA’nın  hava ve yer testleri bundan sonra iki prototiple yürütülecek. 

Türkiye dünyadaki 3 ülkeden biri olacak

 Baykar’ın insansız hava aracı geliştirmedeki tecrübe ve teknolojisiyle  geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA, Türkiye’yi dünyada bu sınıfta insansız hava  aracı geliştiren ilk 3 ülkeden biri yapacak. 24 saat havada kalabilen ve 40 bin feet servis tavanına sahip olan  Bayraktar AKINCI, 400 kilogram dahili ve 950 kilogram harici olmak üzere toplam  1350 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle ön plana çıkıyor. 5 bin 500  kilogram kalkış ağırlığı bulunan Bayraktar AKINCI TİHA, 2 adet 450 HP gücünde  turboprop motorla gökyüzüne yükseliyor. Bayraktar AKINCI TİHA aynı zamanda 2×750 HP ve TEI tarafından yerli  imkanlarla geliştirilen 2×240 HP güç üreten motorlar için farklı  konfigürasyonlarla da uçabilecek şekilde tasarlandı.  

Yapay zeka ile uçacak 

Kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metre kanat açıklığına sahip  olan hava aracı platformu tam otomatik uçuş kontrol ve 3 yedekli oto pilot  sistemi sayesinde yüksek uçuş güvenliği de sağlayacak. Faydalı yük kapasitesi  sayesinde taşıyacağı milli mühimmatlarla görev icra edebilecek olan Bayraktar  AKINCI, SOM seyir füzesi gibi stratejik hedefler için geliştirilen milli  mühimmatları da atabilme yeteneğiyle büyük bir güç çarpanı olacak. Burun kısmında bulunacak yerli üretim AESA radarı ile yüksek durumsal  farkındalığa sahip olacak olan Bayraktar AKINCI, kanat altında taşıyacağı TÜBİTAK  SAGE tarafından milli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan hava-hava  mühimmatları ile harekat icra edebilecek. EO/IR kamera, AESA radarı, Görüş Hattı Ötesi (uydu) haberleşme ve  elektronik destek sistemleri gibi kritik yükler taşıyacak olan hava aracı  gelişmiş yapay zeka özelliklerine de sahip olacak. Bünyesinde bulunduracağı 6  adet yapay zeka bilgisayarı vasıtasıyla sensörlerden ve uçak üzerinde bulunan  kameralardan aldığı verileri kaydederek bilgi toplayabilecek. 

Hiçbir dış sensöre veya Küresel Konumlama Sistemine (GPS) ihtiyaç  duymadan hava aracının yatış, dikilme ve yönelme açılarını tespit edebilecek olan  bu yapay zeka sistemi, aynı zamanda coğrafi bilgileri kullanılarak çevresel  farkındalık sağlayacak. Gelişmiş yapay zeka sistemi elde ettiği verileri işleyerek karar verme  özelliğine sahip olacak. İnsan gözüyle tespit edilemeyen kara hedeflerini tespit  edebilecek olan bu yapay zeka sistemi Bayraktar AKINCI’nın daha etkin kullanımını  sağlayacak. Yerli olarak geliştirilen AESA radarla yüksek durumsal farkındalıkla  görev icra edebilecek olan Bayraktar AKINCI TİHA, Sentetik Açıklıklı Radar ile  elektro optik sistemlerin görüntü almakta zorlandığı kötü hava koşullarında dahi  görüntü alarak kullanıcıya aktarabilecek. 

Meteoroloji radarı ve çok amaçlı hava radarını bünyesinde barındıracak  olan hava aracı platformu, bu kabiliyetleriyle sınıfında lider olacak.

‘AKINCI’ Belgeseli İzleyiciyle Buluştu
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!