Sinop’ta 11 Kasım Milli Ağaçlandırma günü dolayısıyla fidan dikim etkinliği düzenlenecek. Etkinlik kapsamında Cumhuriyetin 100. Yılına özel olarak Sinop merkez ve ilçelerde kurulacak olan 100. Yıl Cumhuriyet Ormanları”nda toplam 100 bin fidan toprakla buluşturulacak.

11 Kasım Cumartesi günü saat 11.11’de tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek olan etkinlik ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Sinop Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait Rahmi Demir tesislerinde düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Sinop Orman Bölge Müdürü Celal Kanbur, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Gününü Cumhuriyet’in 100. Yılına özel, Sinop’a yakışır bir şekilde kutlamayı istediklerini söyledi.

Kanbur; “Orman Genel Müdürlüğü olarak Cumhuriyetimizi daima başarılı olarak ileriye taşımaya devam edeceğiz. Nice 100 yıllar görerek şanlı Cumhuriyetimiz, 29 Ekim 1923’te atılan tohumla mucizelere tanıklık ederek, kökleri ile hepimizi kucaklayan büyük bir eser olmuştur. Bu yıl itibariyle Sinop ilimizde 11 Kasım tarihinde kutlayacağımız milli ağaçlandırma gününde Sayın Valimizin normal bir kutlama olmasın, Sinop’a özel bir kutlama olsun talimatlarıyla ekibimizle birlikte çalıştık ve bugün tanıtımını yapacağımız etkinlik programımız ortaya çıktı. Bu kapsamda Sinop ilimizde 11 Kasım’da saat 11.00’da 57 farklı lokasyonda eş zamanlı olarak 100 bin fidanı toprakla buluşturacağız. Akliman mevkiindeki lokasyonda kuracağımız 100. Yıl cumhuriyet ormanında, ülkemizin siluetini işlediğimiz Sinop’umuza özel bir çalışma ile, hep birlikte toprağımıza can suyu vereceğiz. Cumhuriyete ve geleceğe nefes olmak isteyen tüm öğrencilerimizi, kamu kurum ve kuruluşlarını ve vatandaşlarımızı en yakın etkinlik alanlarımıza davet ediyoruz” dedi.

SİNOP’TA TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN HARİTASINI İŞLEDİĞİMİZ TOPRAĞIMIZA 5 BİN 700 ADET FİDAN DİKECEĞİZ

Toplantıda daha sonra söz alan Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma gününde Cumhuriyet’in 100. Yılına özel olarak düzenlenecek etkinlikte Sinop’ta 5 bin 700 adet fidanın dikileceğini belirterek Akliman Mevkii Havalimanı karşısında düzenlenecek olan fidan dikim etkinliğine tüm Sinopluları beklediklerini ifade etti.

Özarslan; “Cumhuriyetimizin 100. Yaşına şahitlik ettiğimiz bu özel günlerde yarınlarımızın güvencesi Cumhuriyetimize ve geleceğe nefes olması amacıyla ilimizde Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel kutlama programlarından biri olan 100. Yıl Cumhuriyet Ormanı dikim programını vatandaşlarımıza duyurmak amacıyla düzenlediğimiz basın toplantımıza hepiniz hoş geldiniz.

Cumhuriyetin 100. Yılı Sinop’umuzda 7’den 70’e, küçükten büyüğe büyük bir gurur ile kutladık ve düzenlediğimiz etkinliklerle de kutlamaya devam ediyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında ve düzenlediğimiz etkinliklerde Sinoplu hemşehrilerimizin Cumhuriyet coşkusu ve heyecanı gerçekten takdire şayandı, gurur duyduk hep birlikte. Geniş katılımlı olarak müşterek bir sevinç yaşadık milletçe. Bu vesileyle sizlerin aracılığıyla birlik ve beraberlik içerisinde tek yürek olan tüm Sinoplu vatandaşlarımıza, halkımıza, hemşehrilerimize bir kez daha teşekkür ediyor tekrardan saygılarımı sunuyorum.

Güçlü köklerle geçmişimizi geleceğimize bağlayan Cumhuriyetimiz 100 yıllarımıza gelecek olurken, toprak oluşturup hepimize evlatlarımıza, geleceğimize nefes olacak fidanlar geleceğimizin güvencesi yarınlarımıza ileteceğimiz değerli bir mirasımız olacak. Diktiğimiz her fidandan yeşil vatanımız yeşil Sinop’umuz daha da yeşillenecek. Valiliğimizin 100. Yılda 100 etkinlik kutlamaları kapsamında 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Gününde ilimiz merkezinde Akliman Mevkiinde Türkiye Cumhuriyetin haritasını işlediğimiz toprağımıza ülkemizin siluetini işlediğimiz toprağımıza 5 bin 700 adet fidan dikeceğiz hep birlikte. Bununla birlikte eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek dikim faaliyetleriyle 57 lokasyondan Merkezde 5 ayrı noktada 8 bin 360 adet, Erfelek’te 4 ayrı noktada 507 adet, Ayancık’ta 11 ayrı noktada 2 bin 700 adet, Boyabat’ta 12 ayrı noktada 23 bin 698 adet, Saraydüzü’nde 5 ayrı noktada 62 bin 355 adet, Durağan’da 6 ayrı noktada 330 adet, Gerze’de 4 ayrı noktada 190 adet, Dikmen’de 3 ayrı noktada 120 adet ve Türkeli’de 7 ayrı noktada bin 740 adet olmak üzere toplamda 57 ayrı lokasyonda 100 bin adet fidanı 11 Kasım Cumartesi günü saat 11.00’da toprakla buluşturacağız.

Cumhuriyetimize ve geleceğe nefes olmak isteyen tüm gençlerimizi, sivil toplum kurumlarını, kamu kurum ve kuruluşlarını, siz değerli basın mensuplarını, halkımızı 11 Kasım saat 11.00’da Milli Ağaçlandırma Gününde gerçekleştireceğimiz fidan dikim etkinliklerine davet ediyoruz.  Geleceğimiz fidanlarımızla daha da gürbüz olacak ülkemizi yeşil vatanı daha da yeşil yapacağız hep birlikte” diye konuştu.

Toplantı sonunda Vali Dr. Mustafa Özarslan, Vali Yardımcısı Abdullah Şahin ve Sinop Orman Bölge Müdürü Celal Kanbur tarafından toplantıya katılan basın mensuplarına fidan hediye edildi.