‘Sinop’ta Gezilecek Yerler’ (10 ) Çeçe Sultan Türbesi Gerze- Sinop

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gerze İlçesi Yenikent Beldesi sınırları içerisinde bulunan Çeçe Sultan Türbesi, Selçuklular Dönemi’nden kalma tek katlı ve tek mekânlı bir yapıdır.

 

Ön cephenin sağ kenarında küçük boyda, kenarı kesme taştan yapılmış kemerli bir giriş kapısı bulunmaktadır. Kapı üzerinde küçük ebatta dikdörtgen şeklinde taş üzerine Selçuklu yazı stilinde yazılmış bir kitabesi vardır. Türbe binası içinde 8 adet sanduka mezar bulunmaktadır.

 

Girişin önünde yer alan 5 adet küçük boyda sandukanın Çeçe Sultan’ın kızlarına, bu kabirlerin güneyinde yer alan iki adet büyük sandukanın solda olanının Çeçe Sultan’a, diğerinin ise Çeçe Sultan’ın oğluna ait olduğu söylenmektedir. Girişin tam karşısında kuzey duvarına bitişik olan 1 adet kabir daha vardır ki, bunun da Çeçe Sultan’ın sancaktarına ait olduğu söylenir.

 

 

Söylencelere göre; Çeçe Sultan’ın asıl adının Seyit Muhammed olduğu, Horasan’da yaşadığı, babasının adının Seyit Abdullah olduğu ve 12 İmamlardan Musa El-Kazım’ın ve aynı zamanda Peygamberimiz Hz. Muhammed’in 7. göbekten torunudur. Çevredeki köylülerce her yıl yapılmakta olan Hıdrellez kutlamaları genellikle burada gerçekleştirilmektedir.

 

‘Sinop’ta Gezilecek Yerler’ (10 ) Çeçe Sultan Türbesi Gerze- Sinop
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!