Sinop’ta Kayıt Dışı İstihdam

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinop Sosyal Güvenlik İl Müdürü Sami Şahin, Sosyal Güvenlik Kurumundan kayıt dışı istihdamın önlenmesine yönelik basın toplantısı düzenledi.

SGK Sinop İl Müdürlüğü salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan SGK Sinop İl Müdürü Sami Şahin, kurum olarak kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında sosyal güvenlik konularında rehberlik ve bilgilendirme çalışmaları yürüttüklerini hatırlattı. 

KAYIT DIŞI ÜLKEMİZDE ÖNEMLİ BİR SORUN


Kayıt dışı istihdamın ülkemizin en önemli sorunları arasında yer aldığını belirten Sami Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: Bilindiği üzere kayıt dışı istihdam ülkemizin en önemli sorunları arasında yer almakta olup Kurum olarak kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında uyguladığımız temel politika başlıklarından biri sosyal güvenlik konularında yapılan rehberlik ve bilgilendirme çalışmalarıdır. 2019 yılı içerisinde ise Yeni Ekonomi Programı (2019-2021), 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Programı, Ulusal İstihdam Stratejisi (2017-2019) ve Kurumumuz 2019 yılı Merkez Eylem Planında sosyal güvenlik bilincini artırmaya ve kayıt dışı istihdamı önlemeye yönelik birçok faaliyete yer verilmiştir” dedi. 

SİNOP’TA BİLGİLENDİRME ÇALIŞMALARI


Kayıt dışı istihdam ile ilgili Sinop’ta gerçekleştirilen mücadele çalışmaları kapsamında bilgilendirme faaliyetleri hakkında bilgi veren Şahin: “Yukarıda sayılan programlar, strateji belgeleri ve eylem planları kapsamında İl Müdürlüklerimiz tarafından da gerçekleştirilmesi gereken faaliyetler yer almaktadır. Bu kapsamda İl Müdürlüklerimizce gerçekleştirilecek rehberlik ve bilgilendirme faaliyetlerinin planlı ve ülke genelinde standart hale getirilebilmesi amacıyla ‘2019 yılı Bilgilendirme ve Rehberlik Programı’ oluşturulmuştur. Bu doğrultuda 2019 yılı Bilgilendirme ve Rehberlik Programı kapsamında İl Müdürlüğünce Din Görevlilerine dağıtılmak üzere İl Müftülüğümüze, ilimiz genelinde 50 Mahalle Muhtarlığına, 465 Köy Muhtarlığına Bilgilendirme Broşürü dağıtılmış, Merkez ve İlçe Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına Afiş ve Broşür dağıtımı yapılmış, Kamu Kurumlarına ve Meslek Örgütlerine Afiş ve Bilgilendirme Broşürleri dağıtılmıştır” diye konuştu.

SİGORTALI ÇALIŞMAK BİR TERCİH DEĞİLDİR


Sigortasız çalışmanın bireyi ve ailesini büyük bir risk altında bıraktığını söyleyen İl Müdürü Sami Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigortasız çalışma halinde Sosyal Güvenlik Kurumunun bu durumdan haberi olmaz ve sigortalının haklarını koruyamaz. Yani Sigortasız çalışmak kişinin kendisinin ve ailesinin yarınlarını tehlikeye atan en büyük risktir. Sigortalı çalışmak anayasal bir hak, işverenler için sigortalı işçi çalıştırmak yasal bir zorunluluktur.

SİGORTALI ÇALIŞIYOR OLMAK SOSYAL YARDIM ALMAYA ENGEL DEĞİLDİR


Hane içinde kişi başına düşen gelir aylık net asgari ücretin 1/3’ünden az ise (2019 ocak aralık dönemi için 609,67-TL) kişi, sigortalı çalışmaya devam ederek aşağıdaki yardımlardan faydalanabilmesi mümkündür. Gıda Yardımı, aşevi yardımı, yakacak yardımı, eğitim ve giyim yardımı, özel amaçlı ve diğer aile yardımları, kronik hastalara elektrik tüketimi yardımı, çoklu doğum yardımı”

SİGORTASIZ ÇALIŞMANIN OLUMSUZ SONUÇLARI


Sosyal yardım bugünü, sigortalı çalışmak bugünü ve geleceği” korur diyen İl Müdürü Sami Şahin: “İşçiler Açısından Sigortasız Çalışma: iş kazası, meslek hastalığı veya analık durumlarında hak ve yardımlardan faydalanamamasına,
Sağlık Yardımlarından faydalanamamasına, uzun vadede emekli olamamasına ve ölüm halinde eş ve çocuklara aylık bağlanamamasına, işsizlik ödeneği ve kıdem tazminatı gibi haklardan faydalanamamasına sebep olur. Devlet açısından sigortasız çalışma: her şeyden önce prim kaybına, sosyal güvenlik açıklarını artırmasına, gelecek nesillerin sosyal güvenlik sisteminden kaynaklanan yükleri taşımak zorunda kalmalarına ve sistemden yeterli düzeyde faydalanamamalarına, Gelir Dağılımında adaletsizliklere sebep olur.

SİGORTALI İŞÇİ ÇALIŞTIRAN İŞVEREN; HEM KENDİ KAZANIR HEM DE ÜLKESİNE KAZANDIRIR


Sigortasız işçi çalıştırmak, sigortalı çalıştırmaktan çok daha maliyetli ve risklidir. Bir işçiyi 6 ay boyunca sigortasız çalıştırmanın maliyeti ödenecek primin yaklaşık 10 katıdır. Ayrıca sigortasız işçinin kaza geçirip çalışamaz duruma gelmesi ya da ölmesi halinde sigortalıya ve yakınlarına yapılacak tüm giderler İşverenden talep edilir. Sigortasız işçi çalıştırmayan işverenler, primlerini düzenli öder ve gerekli belgeleri SGK ya yasal süresi içinde verirse sigorta prim teşviklerinden yararlanarak çok büyük maliyet avantajı sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısına SGK İl Müdür Yardımcıları Özgür Demirci ve Mehmet Hakan Yıldırımhan da katıldı. Toplantı soru cevap bölümü ve çay sohbetiyle devam etti.

Sinop’ta Kayıt Dışı İstihdam
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!