29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. Yıldönümü Sinop’ta Coşkuyla Kutlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yıl 97. Yıldönümünü kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın kutlama programı Öğretmenevi Çok Amaçlı Salonunda  Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu’nun tebrikleri kabulü ile başladı. 

 

Tebriklerin kabulü sonrasında Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. Yıldönümü kutlamalarının devamı için İskele Meydanındaki tören alanına geçti.
İskele Meydanındaki törende; Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu ve Belediye Başkanı Barış Ayhan, Sinop halkının, öğrencilerin ve tören birliğinin bayramını kutladı.
Şanlı Bayrağımızın göndere çekilmesiyle birlikte Saygı Duruşu ve  İstiklal Marşımızın okunmasının akabinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.
Daha sonra Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, günün anlam ve önemini içeren bir konuşma yaptı.
Vali Erol Karaömeroğlu konuşmasında;
‘‘Değerli Çalışma Arkadaşlarım,
Değerli Öğretmen Arkadaşlarım
Sevgili Öğrenciler
Aziz Sinoplular,
Bu Güzel günde, koca tarihin ve şu gök kubbenin şahitliğinde birçok yıkılışa ve dirilişe şahit olmuş ceddimizin ve başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere kıyamete kadar ayakta tutmaya ant içtiğimiz son devletimizi kuranların manevi huzurunda, devletimizi kuranlara, kurmak ve korumak için şehadet şerbetini içmiş aziz şehitlerimize şükran hislerimizi ifade etmek için, devletimizin en büyük yani Cumhuriyetimizin 97.  Yılını kutlamak için toplandık.
Bugün tarihimizin en güzel eseri ve en büyük milli bayramı olan Cumhuriyetimizin 97. Kuruluş yıldönümüdür. Milletimizin ölümsüz eseri Cumhuriyet Bayramına hoş geldiniz. Cumhuriyetimizin 97. Yıldönümüne ulaşmanın engin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ancak buruk bir sevinç yaşıyoruz. Güneydoğudaki asker-polis Şehitlerimiz ve 15 Temmuz Demokrasi milli irade şehitlerimiz nedeniyle Milletçe üzüntülüyüz. Onların acılarını milletçe yüreğimizde hissediyoruz ve acılarını paylaşıyoruz. Şehitlik mertebesine erişmiş o ana kuzularına, genç filizlere Allahtan rahmet diliyoruz. Mekanları cennet olsun, ruhları şad olsun. Bu en büyük bayramımız, onu sonsuza kadar yaşatmaya ant içmiş yüce Milletimize ve Sinop  halkına olsun.
Cumhuriyet Bayramının iki önemli anlamı vardır: Birincisi özgürlük, ikincisi de Milli Egemenlik yani egemenliğin millete ait olmasıdır.
19 Mayıs 1919′ da Atatürk’ ün Samsun’a çıkarak Mili mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun irade olan, Cumhuriyet idaresidir.” Diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Milletimize bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. 15 Temmuzda da bu aziz millet Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmıştır.
Atatürk’ ün Cumhuriyet projesi, devletin şekliyle ilgili bir değişim olmanın ötesinde, daha büyük ve kapsamlı bir değişime tekabül etmektedir.
Bu projeyi Atatürk, 10. yıl Nutku’nda şu şekilde ifade etmiştir: “Yurdumuzu, dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklara sahip kılacağız. Milli kültürümüzü, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız. Geçen zamana nispetle, daha çok çalışacağız. Daha az zamanda daha büyük işler başaracağız. Bunda da muvaffak olacağımıza şüphem yoktur. Çünkü Yüce Milletimiz, milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir.
Türkiye’miz Cumhuriyetin kurulduğu günden bugüne gelişme yönünde büyük mesafeler kat etmiştir ve kat etmeye de devam edecektir. Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümünde yani 2023 de dünyanın en büyük ve en güçlü ülkeleri arasında ki yerimizi almak çok da uzak bir hedef değildir.
Sevgili Vatandaşlarım;
Büyük önder Atatürk’ ün gösterdiği hedefler açısından yapacaklarımız henüz bitmiş değildir. Ülkemiz, üzerinde bulunduğu coğrafya itibari ile politik, stratejik ve ekonomik bir cazibeye sahiptir. Bu nedenledir ki; binlerce yıldır bu topraklarda aynı bayrak altında yaşayan  insanlar üzerinde hep plan üstüne plan yapılmış, oyun oynanmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman iç ve dış düşmanları olmuştur ve olacaktır. Yurdumuzu parçalamak isteyen Sevr sevdalıları her zaman olmuştur ve olmaya devam edecektir. Mehmet Akif’in “Top bile sindirmez” dediği toplu vuran yürekler sayesinde bu oyunlar boşa çıkartılmıştır. Bundan sonra yapılacak planlar da bozulmaya mahkumdur.
Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak ve kollamak yalnız konuşmakla, sadece duygusallıkla olmaz. Ben cumhuriyeti ve bağımsızlığı seviyorum demek yetmez, yaşadığımız vatan için içtenlikle çalışmalıyız, kendi değerlerimizin değerini, birbirimizin kıymetini bilerek çalışmalıyız. Geçmişimizle gurur duymalı ve geleceğe güvenle bakmalıyız. Asla Ümitsizliğe kapılmadan, yılmadan usanmadan çalışmalı ve mücadele etmeliyiz.
Çocuklarımızı, torunlarımızı kucaklayan umut dolu projeleri hayata geçirebilmek için, Birlikte yaşamak ve biz duygusunu iliklerimize kadar hissetmek için güzel zeminler oluşturabilmek için çok çalışmalıyız.
Sevgili Sinoplular;
Cumhuriyetimiz’ in 97. Yılını kutlarken “Bugünün anlam ve önemine binaen yapmamız gereken şey, hem sahip olduğumuz değerlerin muhasebesini yapmak hem de ileriye doğru bakmaktır. Bugün, her zamankinden daha çok çalışmaya, özgüvene, milli birlik ve dayanışmaya ihtiyacımız vardır.
Bugün yepyeni aksiyonların zembereği kurulmakta dünya kan ve gözyaşına boğulmaktadır. Tarihin bu gündönümü çağında, birliğimizi-dirliğimizi, sevgimizi-saadetimizi çekemeyen şer güçler, her zaman olduğu gibi yine memleket semalarımızın o berrak görünümünü bozmak için uğraşıyorlar.
Dünyanın yaşadığı değişim ve dönüşüm sürecini, ağır bedeller ödemeden, milli menfaatlerimiz ve hedeflerimize halel getirmeden yaşayabilmek için milli birlik ve beraberliğe iyi bir tarih şuuruna ve gücünü milletten alan bir vizyona sahip olmak zorundayız. Dünyanın gözü, insanlığın umudu bu büyük ve aziz millettedir. Türkiye entelektüel ve bilimsel üretimiyle, dünya devletleri arasında hak ettiği yeri almak zorundadır. Buna  mecburuz. Çünkü sadece bizim için değil, bütün dünya için hayırlısı bu olacaktır.
Türkiye’nin modern ve medeni dünyadaki yerini geliştirmek için, hepimize önemli sorumluluklar düşmektedir. Bu yüzden milletimizi ve memleketimizi ilgilendiren her meseleyi, en az şahsi davamız kadar heyecanla ve ısrarla izlemek ve sonuç almak zorunda  olduğumuzu bilmeli ve buna inanmalıyız.
Değerli Mesai Arkadaşlarım
Öncelikli amacımızın Cumhuriyetimizin esas sahibi Cumhur’a, Halkımıza hizmet olduğunun bilinci ile sizlere tevdi edilen görevi yerine getiriniz. Halkı kucaklayınız. Halk-Devlet birlikteliğini pekiştiren davranışlar sergileyiniz, toplumsal refah için projeler üretiniz.
Halka yakın ve halkın içinde olunuz. Sinop Halkı kendine özgü kadirşinaslığı ile sizi   kucaklayacaktır.
Değerli öğretmenler!
Bilginin en önemli kazanım ve güç olduğu günümüzde; aklını kiraya vermeyecek, aklını kullanabilecek bilimin aydınlatıcı Işığında “erdemli insan yetiştirmek” düsturu ile geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitimine özen gösteriniz, size emanet edilen çiçeklerimizi soldurmayınız.
Sevgili Gençler, Kıymetli Öğrenciler;
Sizler Atatürk’ün deyimiyle “geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri” siniz.
Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak” sözleriyle işaret ettiği ve Cumhuriyeti emanet ettiği gençlersiniz..
Taşıdığınız bu emanetin ağırlığı ve sorumluluğunun bilincinde olduğunuza inanıyor ve sizlere güveniyoruz. Unutmayınız ki, geleceğimize yön verecek sizlersiniz. Bu ülke, sizlerin çabası ile dünyadaki saygın yerini alacaktır.
Bizim Cumhuriyetçi gençliğimiz; kültürlü, aydın, çalışkan, üretken, geçmişi ile gurur duyan geleceğe güvenle bakan başı dik, azimli, onurlu, imanlı ve “zaman bendedir ve mekân bana emanettir” şuurunda olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle,  Milletimizin kurtarıcısı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve dava arkadaşlarının, 15 Temmuz Demokrasi şehitlerimizi vatan savunması, kalkınması ve milletimizin cehaletten kurtulması için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyor, dünya  durdukça bu bayramların yepyeni meydanlarda, yepyeni ufuklarla ve yepyeni umutlarla sürüp gitmesini diler,  sevgi ve saygılar sunarım.’’ dedi.

Vali Erol Karaömeroğlu’nun konuşmasının ardından öğrenciler tarafından  günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Tekvando ve jimnastik gösterileri sergilendi.

Programın devamında, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen sportif etkinliklerde dereceye giren sporculara Sayın Valimiz Erol Karaömeroğlu ve Protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Sinop Belediyesi Bandosu eşliğinde geçit töreni yapıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. Yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen geçit törenini izleyen İl Protokolü ve Sinop halkı; geçide katılan askerlerimizi, Gazilerimizi, Sivil Toplum Kuruluşlarımızı ve öğrencilerimizi ayakta alkışladı.

Geçit töreninin tamamlanmasıyla İskele Meydanındaki tören sona erdi.

İskele Meydanında  gerçekleştirilen törene Vali Erol Karaömeroğlu ve Eşi Filiz Karaömeroğlu Hanımefendinin yanı sıra, AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, Belediye Başkanı Barış Ayhan, Cumhuriyet Başsavcı V. Abdurrahim Uçan,  Sinop Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Nihat Dalgın, Sinop Barosu Başkanı Hicran Kandemir, Vali Yardımcıları  Abdullah Şahin ve Orhan Gazi Karakaş, İl Emniyet Müdürü Cahit Şahin, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Hakan Başakcı, İl Genel Meclisi Başkanı Yakup Üçüncüoğlu,  Kurum Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Öğretmenler, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. Yıldönümü Sinop’ta Coşkuyla Kutlandı
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!