Gerze’de dünyadaki 287 şehirle eş zamanlı şenlik

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sahip olduğu doğal güzellikleri ve kent dokusu ile tarihi ve kültürel mirasını koruyarak sürdürebilir kılmayı başarabilen ve bu farklığıyla 2017 yılında Sakin Şehir (Cittaslow) ağına dahil edilen Gerze ilçesi farklı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Etkinlik Sinoplular ile çevre il ve ilçelerdeki vatandaşları bir araya getirdi.

Tüm Dünya genelinde eş zamanlı gerçekleştirilen sokak şenliğinde, ilçede üretimi yapılan yöresel lezzetler başta olmak üzere el emeği ürünleri ve sanatsal çalışmaları da görücüye çıkarttı. Adnan Menderes Sanat Sokağından başlayarak İskeleye kadar uzanan sokak şenliğinde organik doğal lezzetlerin yer aldığı stantlar büyük ilgi gördü.

Cittaslow Sunday Sokak Şenliğinin açılış kurdelesi Vali Erol Karaömeroğlu, Gerze Kaymakamı Tekin Dundar ve Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, İl Emniyet Müdürü Tarıkhan Çetiner, İl Genel Meclisi Başkanı Yakup Üçüncüoğlu ile protokol üyeleri tarafından kesildi.

Açılışta konuşan Vali Karaömeroğlu, yöresel ürün ve tatların ön plana çıkmasının, bu ürünleri gelecek nesillere aktarımı konusunda büyük önem taşıdığını söyledi. Vali Karaömeroğlu; “benim Gerzeli hemşerilerimden beklediğim şey çocuklarımız Gerze Hacı Kadı Tavuğu yiyebilmeli, nokul yiyebilmeli. Bu ürünlerin tüketilebileceği alanlar oluşturulmalı. Bir Avrupalı Cittaslow denilip buraya geldiğinde yerel lezzetleri tadabilmeli. Gerze gibi güzel bir kentte, yerel lezzetlerin yenilebileceği alanlar oluşturmamız lazım” dedi.

Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy’da Gerze’nin Türkiye’nin 13. sakin şehri olduğunu dile getirdi. Başkan Şensoy, “İlçemiz, tarihi, doğası ve yeşiliyle başvurduğu bu uluslararası ağa Şubat 2017’de kabul edilirken Türkiye’nin 13. Sakin Şehir unvanını kazanmış oldu. Geçen bu süre zarfında bu sayı Türkiye’ de 21’e yükselirken Gerze ise katıldığımız her platformda yaptığımız çalışmalar ile örnek alınan şehirler arasında gösterildi. Tarihi dokusunu gün yüzüne çıkarttığımız çalışmalar ve el emeğini ve sanatı yaygınlaştırdığımız projelerle birlikte Gerze’yi marka bir şehir haline getirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Dünya’da 287 özel şehirden birisi olan Gerze’miz e gerçekleştireceğimiz sokak şenliğimize katılımlarınız sebebiyle teşekkür eder, keyifli vakit geçirmenizi dilerim” diye konuştu.

Gerze Kaymakamı Tekin Dundar ise, tüm dünyada eş zamanlı bir şekilde 287 şehirde sokak şenliği düzenlendiğini anımsatarak, “Sokak şenliğimizde yöresel ürünler, geleneksel el sanatları, evlerimizde, sokaklarımızda insanlarımız tarafından el emeği göz nuruyla yapılan ürünlerimiz sergileniyor. Sakin Şehir Gerze’miz inşallah daha güzel etkinliklere sahne olur” ifadelerini kullandı.

Açılış programı ardından Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu eşi Filiz Karaömeroğlu ile Gerze Kaymakamı Tekin Dundar ve Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy şenliğin yapıldığı sokakta açılan stantları tek tek gezerek katılımcılara belgelerini verdi.

 

Vitrinhaber

 

 

Gerze’de dünyadaki 287 şehirle eş zamanlı şenlik
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!