Karaömeroğlu’dan çeltik hasadı yapan çiftçilere ziyaret 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem, Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Özben ve Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Dibekli köyünde çeltik hasadı yapan çitçileri ziyaret etti. Çeltik hasadını yerinde inceleyen Vali Karaömeroğlu, üretilen çeltiğin kurutma tesisini gezerek yetkililerden ve çitçilerden bilgi aldı.

ÇİFTÇİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ

Çeltik hasadının bol ve bereketli geçmesi temennisinde bulunan Vali Erol Karaömeroğlu, “Sinop’ta çeltiğin önümüzdeki yıllarda daha fazla üretilebilmesi için her zaman çiftçilerimizin yanındayız. Her türlü sıkıntılarının giderilebilmesi için gayret göstereceğiz” dedi.

TARIMSAL ÜRETİME ÖNEM VERİYORUZ

Tarımsal üretime son derece önem verdiklerini belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem bu alanda önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.Önlem; “Yaşadığımız konjonktürde, dünyadaki gelişmeler bize şunu gösterdi. Tarımsal üretim artık ülkelerin bir milli güvenlik konusu, stratejik bir konudur. Sadece bir besin  ya da gıda zincirinden oluşmuyor. Yaşadığımız pandemi dönemi bunu gösterdi, çevremizde yaşanan savaşlar bunu gösterdi. Bir gıda ürünü üretebilmek ya da kendi kendine o anlamda yetebilmenin ne kadar önemli olduğunu bu tedarik zincirinin bozulmadan  kendi imkanlarınızla bu süreci yönetmenin ne kadar önemli olduğunu hep birlikte gördük. Yapılan hasadın bol ve bereketli olmasını diliyorum” diye konuştu.

SİNOP ÇELTİĞİ ÇOK KALİTELİ

Sinop Ziraat Odası Başkanı Yılma Özben ise Sinop çeltiğinin çok kaliteli olduğunu belirterek, çeltik tarımına tohum girdi desteği ile beraber daha çok destek sağlanması gerektiğini ifade etti. Özben; “Sinop Merkez, Boyabat, Saraydüzü, Durağan ilçelerinde ailelerin geçim kaynağını oluşturan çeltik için Sinop’ta hasat dönemindeyiz. Çeltik üreticileri, yurtiçindeki tüketiciden yerli pirinç tüketmelerini talep ediyor. Sinop için katma değeri yüksek tarımsal üretim olan çeltik tarımına tohum girdi desteği ile beraber daha çok destek sağlanması gerekiyor” dedi.

Sinop’un yüksek ekonomik değere sahip olan çeltik tarımının yapılabildiği nadir iller arasında yer aldığını vurgulayan Yılmaz Özben, yeni üretim sezonunun çiftçilere hayırlı ve verimli olmasını temennisinde bulundu.

 

 

 VİTRİNHABER 

 

 

 

 

 

Karaömeroğlu’dan çeltik hasadı yapan çiftçilere ziyaret 
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!