Seçimler sonrasında en yakın rakibi Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Yakup Üçüncüoğlu’nu geride bırakarak Sinop Belediye Başkanı olan Metin Gürbüz, görevini resmen teslim aldı. İtiraz süresinin resmi olarak dolmasının ardından eşi Özlem Gürbüz, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP İl Başkanı Av. Aykut Cem Yalçınkaya, Merkez İlçe Başkanı Samet Bayrak ve kalabalık bir parti grubu ile birlikte Sinop adliyesine giden Metin Gürbüz, Sinop Merkez İlçe Seçim Hakimi Eda Kalender’den mazbatasını aldı. Buradan belediye başkanı sıfatıyla Sinop Belediye’sine geçen Metin Gürbüz, belediye binası önünde, kurum personelleri ve vatandaşlar tarafından karşılandı.

Belediye binası önünde düzenlenen törende konuşan Belediye Başkanı Barış Ayhan, tüm Sinoplulardan Metin Gürbüz’ün yanında olmalarını istedi.

Ayhan; “Bundan tam 5 yıl önce, böyle bir günde ve bu saatlerde sizlerin göstermiş olduğunuz güven neticesinde seçilmiş olduğum belediye başkanlığı görevimi o günkü heyecan ve o günkü mutlulukla çok güvendiğim ve değer verdiğim, bu kenti çok daha güzel yerlere taşıyacağına inandığım bir belediye başkanımıza devretmenin mutluluğunu yaşıyorum. Tıpkı Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi kentimizde de partimizin tereddütsüz bir seçim zaferi ile bizleri onurlandırdı. Bize bu zaferi yaşatan genel başkanımıza ve Metin Gürbüz başkanımıza ve tüm adaylarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Tabi ki Sinop’ta sadece CHP’liler yaşamıyor. Metin beye de sadece CHP’liler oy vermedi. Şu anda ülkemizin içinde bulunduğu durumdan şikayetçi olan herkes, bir çıkış yolu arayan herkes, daha güzel bir Sinop’u, daha güzel bir Türkiye’yi hayal eden herkes bizlere inandı ve oy verdi. Onların oyları için şükranlarımızı sunuyoruz. Belediye başkanı olarak görev yaptığım 5 yıllık süreçte yanımda hissettiğim çok kıymetli belediye meclis üyelerime parti ayrımı yapmaksızın hepsine, sevgili partililerime,  il başkanıma, ilçe başkanlarıma, sayın milletvekilime, tüm Sinoplulara ve geride kalan 5 yıllık sürede çok zor günler yaşattığım aileme çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu süreçte Sinop’u daha yaşanılabilir, daha çağdaş bir kent yapmak adına benimle birlikte gece gündüz mücadele eden 400 atom karıncaya buradan teşekkür ediyorum. Sevgili çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Sayın başkanım sizler de bu önümüzdeki süreçte bu arkadaşlarımızla birlikte bu mücadeleyi yürüteceksiniz ve Sinop’u çok daha güzel, çok daha yaşanılabilir, aldığınız noktadan daha üst düzey noktalara getireceğinize hiç kuşkum yok. Belediye başkanınızın kıymetini bilin. Onu yalnız bırakmayın, yüzünü yere düşürmeyin. Siz onunla beraber yürür ve ona destek olursanız inanın o, Sinop sokaklarında daha güçlü yürüyecek ve Sinop için daha çok şey başaracaktır. Umuyorum Metin başkanımız da görev süresi dolduğunda, benim gibi vicdani huzurla ve görevini doğru insan teslim ettiğinin inancını yaşayarak bu görevini sona erdirsin. O da inşallah benim gibi görevini teslim ettiği arkadaşından son derece emin olsun” dedi.

SİNOP’U KAZANDIK, BUNDAN SONRA SİNOP’A KAZANDIRACAĞIZ

Törende daha sonra konuşan Sinop’un yeni Belediye Başkanı Metin Gürbüz, Barış Ayhan’dan devraldıkları bayrağı daha da ileriye taşıyacaklarını, seçimlerde Sinop’u kazandıklarını bundan sonra ise Sinop’a kazandıracaklarını söyledi. Gürbüz; “Tarihi bir günde Barış Ayhan Başkanım tarihi bir konuşma yaptı. Kendisine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Sizler ve bizler, 5 yıl önce 2019 yılında kendisine teveccüh ve desteğinizle şehri emin yaptınız. O da kentin mührünü anahtarını 5 yıl boyunca özenle sakladı ve şehrimizi hizmetler yönünden daha da ilerilere taşıdı. Her tarihsel süreç içerisinde hayat bir deneyimdir ve bu bir bayrak yarışıdır. Sağ olsun kendisi bu bayrağı yere düşmeden güvenle saklayarak tam bir şehri emin kimliği ile bize teslim etmesinden dolayı kendisine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Biz 400 tane emekçi arkadaşımızın hizmeti ile bu şehre 5 yıllık dönemde hizmet götüreceğiz. Birlikte çalışırsak, dayanışma içerisinde olursak o kadar güzel işler yaparız. Bu tarihi günde bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte biz bu bayrağı hep birlikte, sadece belediye emekçileri ile birlikte değil, kentte yaşayan paydaşlarımızla, tüm yurttaşlarımızla birlikte daha ilerilere taşıyacağız. Bizim parti programımızdaki belediyecilik anlayışı belli. Biz bu programdan çıkmayacağız. Bunun yanında yasalara da bağlı kalacağız. Hukukun üstünlüğünü, yasa ve yönetmelikleri rehber edineceğiz. 31 Mart tarihinde sizlerden aldığımız yetkiyi, yerel hizmetler anlamında halkımızın memnuniyetini artırarak devam ettireceğiz. Bunu da birlikte yapacağız. Sinoplular bize sahip çıkacak, bizler de onlara sahip çıkacağız. Barış Ayhan başkanımızın ve hayatta olan belediye başkanlarımızın da bilgi ve tecrübelerinden faydalanarak önümüzdeki süreci birlikte yöneteceğiz. Sinop’u kazandık, bundan sonra Sinop’a kazandıracağız” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından devir teslim töreni için başkanlık makamına geçildi. Devir teslim töreninde Sinop’ta 5 yıldır Belediye Başkanlığı görevini yürüten Barış Ayhan, başkanlık mührünü yeni Başkan Metin Gürbüz’e teslim ederek başarılar diledi. Başkanlık mührünü teslim alan Metin Gürbüz, görev süresi boyunca Sinop’a önemli hizmetler sunan Barış Ayhan’a Sinop’a verdiği başarılı hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

 

 

 

KAYNAK: Vitrin Haber Gazetesi