Sinop Sağlık Sen’den Basın Açıklaması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Sinop Sağlık-Sen, sağlık çalışanlarının seslerini duyurmak ve yaşadıkları sorunların çözümü için yetkilileri harekete geçmeye davet etti.

Sağlık çalışanlarının kangren halini almış sorunların çözülmesi noktasında gerekli adımların atılması için yetkilileri bir an önce harekete geçmeye davet eden Memur-Sen Konfederasyonu Sinop Sağlık-Sen Başkanı Ramazan Açıkgöz, ülkenin dört bir yanında tüm teşkilatla aynı haykırışta bulunduklarını kaydetti.

“Çok geç olmadan, yanlış üstüne yanlış yapmadan sağlık çalışanlarının sesi duyulmalı ve kangren halini almış sorunlar çözülmelidir” diyen Açıkgöz, şunları söyledi:

Biri de çıksın, sağlık çalışanları bunlardan beri desin… Elini vicdanına koyan hiç kimse, bunu diyemez. O halde neden sorunlar görmezden, duymazdan, bilinmezden geliniyor? Öteden beri süre gelen pek çok sorun var. Örneğin; her geçen gün sağlık çalışanlarının yükü daha da artmıyor mu? Artıyor. Sözleşmeli istihdam modelinde çalışanlardan kadro güvencesi esirgenmiyor mu? Esirgeniyor. Sağlık çalışanlarının çocuklarına kreş imkânları çok görülmüyor mu? Görülüyor. Hemen her gün bir ya da birkaç sağlık çalışanı kör şiddetin kurbanı olmuyor mu? Oluyor… Yıllardır konuştuğumuz döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alındı mı? Alınmadı.

“Bunlar bilinmeyen, görülmeyen sorunlar değil”

“Çözümsüzlük, adaletsizlik, aşırı iş yükü, şiddet sağlık çalışanlarının kaderi olamaz.” diyen Açıkgöz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

En çok da bu nedenle üzülüyoruz. Ortak akıl ve alternatif çözüm önerilerine kapı aralandığında çözülemeyecek sorun olmadığı inancındayız. Önemli olan çözüm iradesinin ortaya konmasıdır. En altından en üstüne kadar hangi yetkili ile konuşsak, bize hak veriyor, ‘biliyoruz’ diyorlar. Ancak çözüm noktasında yeterince hassas hareket edilmediğini görüyoruz.

“Her seferinde tekrarlanan haksızlıklar son bulsun”

Düzenlemede genel hatlarıyla birtakım iyileştirmeler yapılmış olsa da binlerce sağlık çalışanının yine göz ardı edildiğine dikkat çeken Açıkgöz, “Ek ödeme yönetmeliğinin tümüne yönelik eleştirilerimiz bakidir. İhtiyacı karşılamak üzere geçtiğimiz hafta yapılan düzenlemeyle iyi niyet ortaya konmuş ancak sahanın haklı beklentileri yine karşılanmamıştır. Sağlık-Sen olarak öneri ve eleştirilerimizi her daim yetkililerle paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz. Bizim bildiğimiz bir düzenleme, çalışanların hakkını hukukunu gözetmek, alın terlerinin karşılığını vermek için yapılır.” diye konuştu.

“Çalışma barışı ve huzurunu bozan bu durumu asla kabul etmiyoruz”

Sağlık çalışanlarının hem gür sesi olmak hem de kazanım adresi olmak için yola çıktıklarını dile getiren Açıkgöz, “Üzerimize düşeni sonuna kadar yapmaya kararlıyız. Yetkililerden sesimizi duymalarını, artık biraz olsun sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmelerini bekliyoruz. Gidilen yol, yol değil, çıkmaz sokak. Sağlık çalışanları pandemi sürecinde bu ülkenin sigortası olduklarını bir defa daha kanıtladılar. O nedenle yetkililer, bu çıkmazdan bir an önce dönerek sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmek mecburiyetindeler. Hiçbir şey için vakit geç değil. Unutmamak gerekir ki çıkmaz sokakta geri adım atmak ilerlemenin ta kendisidir. Vakit çok geç olmadan, yetkilileri, sağlık çalışanlarının seslerini duyarak sorunlarını çözmek için girdikleri çıkmaz sokaktan geri adım atmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sinop Sağlık Sen’den Basın Açıklaması
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!