Sinop Tarihi Cezaevi restorasyonu yıl sonuna tamam…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Sinop Tarihi Cezaevi restorasyonu yıl sonuna tamam!

Bakanlığı ile ilgili çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Sinop’a gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ilk olarak Sinop Valiliğini ziyaret ederek valilik binasında anı defterini imzaladı. Alparslan, beraberindeki Vali Erol Karaömeroğlu ve AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş ile birlikte kent merkezinde TOKİ tarafından yapımı süren Meydan Projesi başta olmak üzere, yapılan yıkımlarla önü açılan kale surlarını incelemesi ardından 2010 yılında başlatılan Balatlar Yapı Topluluğu kazı alanını ziyaret ederek burada sürdürülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Daha sonra Tarihi Sinop Cezaevi’nde Avrupa Birliği projesiyle yürütülen restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Bakan Yardımcısı Alparslan burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Ülke tarihi açısından çok sembolik bir bina olan tarihi yapının restore edilme çalışmalarında sona geldiklerini belirten Alpaslan, Tarihi Sinop Cezaevi’nde süren restorasyon çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanacağını, ardından çevre düzenlemesi ve içinde kurulması planlanan çeşitli müzelerin yapımına başlayacaklarını kaydetti.

Alparslan, “Burada bizim en önemli çalışma noktamız, ülkemizin Sinop’umuzun çok sembolik binalarından olan Tarihi Sinop Cezaevi uzun bir süreden beri Avrupa Birliği projesi çerçevesinde restorasyon çalışması ve tekrar Sinop’a kültürel ve turizm açısından kazandırma çalışması yürüyor. Restorasyon çalışmasının sonuna geldik. İnşallah yıl sonuna kadar müteahhit firma çalışmalarını tamamlayıp çıkacak ama bizim daha nihai haline getirmek, çevre düzenlemelerini, peyzaj düzenlemeleri, teşhir tanzimlerini tamamlamak üzere çalışmalarımız kısa bir süre daha devam edecek. Yılbaşından hemen sonra tüm dünyanın ziyaretine açmış olacağız inşallah. Tüm dünyada da tanıtım çalışmalarını bakanlık olarak özel çalışmamızı yapacağız bu çalışmalarımızı tamamladıktan sonra. Sinop Cezaevi ile diğer tüm değerlerle beraber inşallah cazibe merkezi olacak. Çok sayıda yerli ve yabancı insanımızın merakla gelip ziyaret edeceği bir nokta olacak” dedi.

Alpaslan, Türkiye genelinde tarihin gün yüzüne çıkarılması için önemli kazıların yapılmakta olduğuna işaret ederek bu sene 635 noktada kazı çalışmasının sürdürüldüğünü anımsattı.Bakanlık olarak kazılara özel önem verdiklerini vurgulayan Alpaslan, “Ülkemizde birçok kazı alanımız var, biz de son yıllarda kazı çalışmalarımıza hız verdik arttırdık. 567 olan geçen yılki kazı alanımızı 635’lere çıkarttık. Türkiye’nin her yerinde çok önemli kazı çalışmamız var. Bu da bizim rakip ülkelerimizin daha önünde, kopyalanamaz bir kültürel ürün olarak bir avantaj. Bunun da farkında olarak kazılarımıza özel önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Balatlar Yapı Topluluğu kazısının tarih ve kültürel açıdan önemini vurgulayan Alparslan, “Balatlar kazısında da geçen yıl Tarih Kurumu’nun destek programı içerisine alarak daha güçlü şekilde kazıların devamını değerlendirdik. Burada çok önemli tarihi eserler çıkıyor, bunları bilim adamlarımız kazı başkanlarımız değerlendiriyorlar. Daha çok Güneydoğu Anadolu, Hatay-Adana bölgelerinde yoğun olan, İstanbul’da yoğun olan mozaikler bu bölgede de çıkmış oldu, bunun da ayrı bir gururu önemi var. Bu kazılar Sinop’un kültürel tarihi turizm değerlerini daha ön plana çıkartıyor. Biz de hocamıza yapılması gereken tüm çalışmalarda sonuna kadar destek olacağız imkânlarımız çerçevesinde” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’a Sinop ziyareti için teşekkür eden AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş ise Sinop’un tarihi ve kültürel değerlerini hizmete sunacaklarını dile getirdi. Nazım Maviş sözlerini şöyle sürdürdü; “Perdelediğimiz, üstünü örttüğümüz önünü kapattığımız ne kadar değerimiz varsa bunların hepsini titiz bir şekilde çalışarak Sinopluların hizmetine sunacağız. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızdan gelen bir ödenekle surlarımızın üzerinde Sinopluların ‘kalekondu’ olarak tabir ettikleri yapıların da kamulaştırmasını önümüzdeki günlerde İnşallah başlayacağız”.

 

 

 VİTRİNHABER 

 

Sinop Tarihi Cezaevi restorasyonu yıl sonuna tamam…
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!