Sinop’lu öğrencilerden iki dünya birinciliği…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

İtalya’da Spilimbergo Orta Öğretim Enstitüsü tarafından düzenlenen “Barış ve Hoşgörü” konulu 27. uluslararası karikatür yarışmasında Sinop-Boyabatlı Defne ve Didar Aşkın “Dünya Birinciliği”ni kazandı.

İtalya’da 27 yıldır barış ve hoşgörünün egemen olduğu bir dünya özlemini gündeme getirmek için okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri ve sanatçılar arasında “Barış ve Hoşgörü” konusunda düzenlenen yarışmaya her yıl binlerce eser katılıyor. Yarışmaya Sinop-Boyabat’tan katılan Boyabat Bilim Sanat Merkezi Karikatür Atölyesi öğrencisi Defne Demirci ilkokul kategorisinde “Dünya Birincisi” olurken, Sinop Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Didar Aşkın Ayrancıoğlu da liseler kategorisinde “Dünya Birincisi” oldu.
Ödül kazanan karikatürleriyle dünyaya barış mesajları veren Sinop-Boyabatlı genç çizerler 1 Aralık Cuma günü İtalya’da düzenlenecek ödül törenine davet edildi. Defne ve Didar Aşkın’a ödül olarak 300’er Avro para ödülü ve plaketin yanı sıra eserlerinin de yer aldığı yarışma kitabı verilecek.

Didar Aşkın Ayrancıoğlu yaptığı açıklamada; ödül kazanan karikatüründe silahların ve savaş aletlerinin yanmasıyla barış güvercinini oluşturduğunu anlattı.

Defne Demirci ise savaşlarla dolu dünyaya bir astronotun uzayda elinde fırçayla barış işareti çizdiğini belirtti.

Kendisi de çoğu uluslararası 120’nin üzerinde ödülü bulunan, yayımlanmış kitapları olan, 2012 yılında Türkiye’de “Yılın Öğretmeni”, 2017 yılında Çin’de “Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı” seçilen ve Boyabat’ta 20 yıldır Görsel Sanatlar öğretmenliği yapan karikatür sanatçısı Aşkın Ayrancıoğlu’nun öğrencileri bu 20 yıl içinde 20 Dünya Birinciliğinin yanı sıra ulusal ve uluslararası resim ve karikatür yarışmalarından 400’ün üzerinde ödül kazandılar.

Bu benzersiz başarının yanında Ayrancıoğlu’nun öğrencilerinden pek çoğu da Görsel Sanatlar öğretmeni, Ressam, Karikatürist vb. olarak yollarına devam ediyorlar. Ayrancıoğlu halen Boyabat’ta Yaşar Topçu Yatılı Bölge Ortaokulu’nda öğretmenliği ve yetenekli çocuklarla karikatür atölye çalışmalarını sürdürüyor.

Öğrencisi ve kızının İtalya’da kazandıkları Dünya Birincilikleri’nin de mimarı olan Aşkın Ayrancıoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Özellikle ABD’nin başını çektiği savaşlarla dünya kan gölüne dönerken, İsrail’in Gazze’deki katliamları sıcaklığını korurken öğrencilerimizin eserleriyle savaşlara karşı barışı ve kardeşliği dünyaya haykırmaları ve bunun ödülle karşılık bulması çok gurur verici. Onları kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum,” dedi

 

 

 

 

Sinop’lu öğrencilerden iki dünya birinciliği…
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!