Sinop‘ta, Cumhuriyet’in 100. yılı kapsamında düzenlenen “Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes” etkinliği çerçevesinde 57 farklı lokasyonda 100 bin fidan toprakla buluştu.

Etkinliğin startı doğa harikası Akliman mevkisinde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Sinop Orman Bölge Müdürü Celal Kanbur ve Vali Mustafa Özarslan’ın konuşmaları, ardından halk oyunları gösterisi ve okunan şiirlerle devam etti. Ardından fidan dikimine geçildi. İlk fidan Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan ve eşi Reva Beray Özarslan tarafından dikildi.

Etkinlik hakkında bilgi veren Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan, “Bütün Türkiye’mizde olduğu gibi ilimizde de coşkuyla 7’den 70’e çocuğumuzdan, kıdemli gencimize kadar hep birlikte bir coşku yaşadık. Gerçekten hep beraber heyecanlıydık. Çok mutlu olduk. Sinop’ta da 100 bin fidanı şu anda Orman Bölge Müdürlüğümüzün koordinesinde il merkezimizde ve diğer 8 ilçemizde toprakla buluşturduk.”

Vali Özarslan, Türkiye’nin ağaçlandırma konusunda önemli bir başarı elde ettiğine ve dünya genelinde 4. sırada yer aldığına söyledi.  Vali Mustafa Özarslan, kestane, ıhlamur, badem gibi gelir getirici fidanları da toprakla buluşturduklarını sözlerine ekledi.

SARAYDÜZÜ 62 BİN 355 FİDANLA REKOR KIRDI

Tüm il genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen dikim etkinlikleriyle, merkez’ de 5 ayrı noktada 8 bin 360, Erfelek’te 4 ayrı noktada 507, Ayancık’ta 11 ayrı noktada 2 bin 700, Boyabat’ta 12 ayrı noktada 23 bin 698, Saraydüzü’nde 5 ayrı noktada 62 bin 355, Durağan’da 6 ayrı noktada 330, Gerze’de 4 ayrı noktada 190, Dikmen’de 3 ayrı noktada 120 ve Türkeli’de 7 ayrı noktada bin 740 adet; olmak üzere toplamda 57 farklı dikim alanında 100 bin adet fidan toprakla buluşmuş oldu,

Fidan dikim törenine Sinop Vali Yardımcısı Ali Osman Bulat, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir, Sinop İl Emniyet Müdürü Tarıkhan Çetiner, Sinop İl Jandarma Komutanı Ferhat Kuran, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, emniyet ve jandarma personeli, öğrenciler ve vatandaşlar da katıldı.