Sinop’ta Keten Üretimi Gelişiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinop’ta 2017 yılında başlatılan Keten Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında Sinop İl Tarım Orman Müdürlüğü çalışmaları devam etmektedir.

Daha önce Ayancık İlçesinde 48 dekarlık alanda yapılan adaptasyon ekim denemelerinde istenilen sonuçlar alınmış ve Sinop yöresine uygun liflik keten çeşitleri tespit edilmiştir. 2018 yılı kasım ayında ise Sinop merkez ilçe Kabalı ve Taşmanlı köyleri ile Gerze İlçesi Çırnık köylerinde Trakya Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilen keten çeşitleri ile toplam 5 dekarlık alanda demonstrasyon ekimleri yaptırıldı. Ocak 2020 tarihi itibarı ile çıkışlar istenilen seviyede olup bitki boyu 5 cm geçtiği gözlendi. Haziran ayında yapılacak olan hasat sonrası bölgeye uygunluğu tespit edilmiş olunacak.

      2020 yılı üretim döneminde Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde tescil işlemleri gerçekleştirilen liflik keten çeşitleri ile Sinop çiftçilerine keten ekimi yaptırılacaktır. Sözleşmeli Tarım Modeli kapsamında yetiştiriciliği yaptırılacak keten üretimi ile Sinop Keten Üretim Merkezi olması amaçlanmaktadır.

     Sinop ilinde 2020 yılından itibaren uygulanacak olan IFAD projesine de dahil edilen keten yetiştiriciliği ile kısa zamanda yaklaşık 2.000 da alanda hedeflenen keten üretimi, İlimizin Ülke için ihtiyaç olan liflik keten üretiminde öncü olması hedeflenmektedir.

Sinop’ta Keten Üretimi Gelişiyor
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!