Sinop’ta yaşlılar üniversiteye alınıyor

Sinop Yaşlılar Üniversitesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinop Valiliği himayesinde, Sinop Üniversitesi’nin koordinasyonunda ve ilgili kurumların iş birliğiyle gerçekleştirilen “Üçüncü Yaş Üniversitesi (3YÜ)” projesi, 60 yaş ve üzeri vatandaşların eğitim, sağlık, sosyal ve kültürel yaşamlarına destek olmayı amaçlamaktadır. Proje kapsamında “Tanıtım ve İmza Töreni” düzenlendi. Toplantı, Sinop Valiliği toplantı salonunda gerçekleşti ve etkinliğe çok sayıda önemli isim katıldı, aralarında Sinop Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Şakir Taşdemir, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Melih Keleş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Kalyon, İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız, Kültür ve Turizm İl Müdürü Metin Süren, İl Sağlık Müdür Vekili Dr. İbrahim Ustaoğlu, İl Müftüsü Mustafa Düzgüney ve akademisyenler bulunmaktaydı.

Sinop Yaşlılar Üniversitesi

 

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir, programda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en yaşlı nüfusa sahip illerinden biri olan Sinop’ta yaşayan yaşlı nüfusun ileri yaş yaşam becerilerini geliştirmeyi ve daha kaliteli bir yaşam sürdürmelerini hedeflediklerini belirtti. Taşdemir, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Sinop’un Türkiye ortalamasının üzerinde bir ileri yaş nüfusa sahip olduğuna dikkat çekti. Ayrıca, yaşlı bireylerin bulunduğu hanelerde en az bir yaşlı bireyin bulunma oranının da Türkiye geneline göre daha yüksek olduğunu vurguladı.

Sinop Yaşlılar Üniversitesi

Rektör Taşdemir, “Bu çerçevede; Şehrimizin büyüklerinin yaşam dene

yimlerini genç kuşaklara aktarmalarını sağlarken ileri yaş yaşam becerilerini geliştirmeyi ve daha kaliteli bir hayat sürdürmelerini hedefledik. Bu amaçla 3. Yaş Üniversitesi Projesini bugün itibarıyla hayata geçiriyoruz” dedi.

Projenin içeriği hakkında bilgi veren Taşdemir, Üçüncü Yaş Üniversitesi’nin toplam 6 modül ve bu modüllere bağlı 50 dersten oluştuğunu açıkladı. Eğitimlerin 2

Sinop Yaşlılar Üniversitesi

4 Ekim tarihinden itibaren haftanın Salı ve Perşembe günleri üniversite kampüslerinde başlayacağını ve belirli lokasyonlardan gelen katılımcıların ulaşımlarının sağlanacağını belirtti. Ayrıca, projenin sadece yaşlıların değil, tüm şehir için bir kazanç olduğunu vurguladı.

Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan da Üçüncü Yaş Üniversitesi ile 60 yaş ve üzeri vatandaşların eğitim, sağlık, sosyal ve kültürel yaşamlarına destek olmayı amaçladıklarını ifade etti. Proje ile büyüklerin öğrenme isteğini canlı tutmayı, yeni beceriler kazanmalarını ve sağlıklı bir yaşam tarzına teşvik etmeyi hedeflediklerini belirtti. Ayrıca, projenin şehirdeki kuşaklar arası ilişkileri güçlendireceğine ve tüm şehre katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Sinop Yaşlılar Üniversitesi

Programın sonunda Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan ve Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir tarafından Üçüncü Yaş Üniversitesi protokolü imzalandı. Protokol üyeleri daha sonra şehir kulübü önünde kurulan başvuru standına giderek, 60 yaş ve üzeri vatandaşların üniversiteye kayıt işlemlerini aldılar.Sinop Yaşlılar Üniversitesi

Sinop Yaşlılar Üniversitesi

Sinop Yaşlılar Üniversitesi

Sinop Yaşlılar Üniversitesi

 

 

kaynak:vitrinhaber

Sinop’ta yaşlılar üniversiteye alınıyor
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!