Dolar 20,7196
Euro 22,1419
Altın 1.308,916
BİST 4.886,91
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sinop 22°C
Açık
Sinop
22°C
Açık
Per 21°C
Cum 20°C
Cts 20°C
Paz 21°C
https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-6210663309901428

Su Ürünleri Kanununda, Amatör Balıkçılıkla İlgili Değişiklikler

Su Ürünleri Kanununda, Amatör Balıkçılıkla İlgili Değişiklikler
REKLAM ALANI
20 Ocak 2020 19:27 | Son Güncellenme: 29 Mayıs 2020 09:33
A+
A-

Su ürünleri kaynaklarımızın korunması, etkin ve sürdürülebilir işletilmesi ile kontrolüne dair hususları ihtiva eden 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu’nun günün koşullarına göre.

Güncellenmesi ve yasadışı avcılıkla daha etkin ve caydırıcı mücadele edilmesi amacıyla hazırlanan Kanun değişikliği 06.11.2019 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilmiş olup, 22 Kasım 2019 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır.

7191 sayılı Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına dair Kanun ile su ürünleri kaynaklarımızın yasadışı avcılığının engellenmesi amacıyla yeni düzenlemeler mevcut olup, yasadışı avcılık ilişkin caydırıcı cezalar getirilmiştir.

Yeni Kanun maddeleri 1 Ocak 2020 yılında uygulamaya konulmuş ve Kanunun değişikliğine bağlı olarak, Su Ürünleri Yönetmeliğinde İdari Yaptırımların Uygulanmasını düzenleyen 38 inci maddesindeki değişiklik 9 Ocak 2020 tarihli 31003 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

İdari yaptırımları düzenleyen 36 ıncı madde hükümlerine göre “İkinci fıkrasına göre çıkarılan yönetmelikteki amatör avcılıkla ilgili usul ve esaslara aykırı hareket eden kişilere iki yüz elli Türk lirasından beş yüz Türk lirasınaamatör avcılıkta kullanılan gemiler için sahip veya donatanlarına beş yüz Türk lirasından beş bin Türk lirasına kadar, ticari avcılıkla ilgili usul ve esaslara aykırı hareket edenlere beş bin Türk lirasından elli bin Türk lirasına kadar idarî para cezası verilir.

Ayrıca 3 üncü madde ile zorunlu kılınan ruhsat tezkeresini almadan gırgır ağları veya orta su trolü ya da dip trolü, algarna gibi dip sürütme av araçları kullanılarak ya da dalarak ticari avcılık yapılması halinde istihsal vasıtalarına, diğer av vasıtaları ile avcılık yapılması halinde ise ilk tespitte gemi hariç istihsal vasıtalarına, kabahatin tekrarı halinde ise istihsal vasıtalarına el konularak mülkiyetin kamuya geçirilmesine karar verilir.

     İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet TAM’ın yaptığı açıklamada ;

     “Amatör ve sportif balık avcılığı, hem fiziksel hem de zihinsel olarak faydalı bir faaliyettir. Bildiğiniz gibi amatör avcılık, canlı deniz kaynaklarını kullanan ve elde edilen avın satışının veya ticaretinin yasak olduğu bir balıkçılık aktivitesidir.

     Amatör ve sportif amaçlı balık avı faaliyetinde bulunacak kişilerin mağduriyet yaşamamaları için yasal düzenlemeler doğrultusunda amatör avcılık kurallarına uygun davranmaları ve su ürünlerimizin gelecek nesillere aktarılmasında  örnek davranışlarıyla çok önemli bir görev düşmektedir. ” dedi.

REKLAM ALANI