Uluslararası Karikatür Yarışmasında Büyük Ödül Aşkın Ayrancıoğlu’na…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen 29. Uluslararası Sicaco Karikatür Yarışmasının 3000 Dolarlık “Büyük Ödül”ünü Türkiye’den Sinop-Boyabatlı karikatür sanatçısı Aşkın Ayrancıoğlu kazandı.

Her yıl dünyanın önemli çizerlerinin binlerce karikatürle katıldığı yarışma serbest ve konulu olmak üzere iki dalda gerçekleştirildi. Yarışmanın bu yılki konusu eşitlik-özgürlük olarak belirlenmişti. Aşkın Ayrancıoğlu kendisine büyük ödülü kazandıran karikatüründe basın özgürlüğünü işledi.

Aşkın Ayrancıoğlu’nun “Büyük Ödül”ü kazandığı yarışmada 1000 Dolarlık “Altın Ödül”ü Romanya’dan Mihai Ignat, 500 Dolarlık “Gümüş Ödül”ü KKTC’den Hüseyin Çakmak ve Endonezya’dan Jitet Kustana, 300 Dolarlık “Bronz Ödül”leri ise Endonezya’dan Agus Widodo, Türkiye’den Engin Selçuk, Güney Kore’den Jeon Su Jeong ve Won Jong Hyuck kazandılar.

Basın özgürlüğü konulu karikatürüyle Türkiye’ye Büyük Ödül’ü getiren Aşkın Ayrancıoğlu 30 yıldır karikatür çiziyor. Katıldığı yarışmalardan bugüne kadar çoğu uluslararası 115 ödül kazandı.

Aynı zamanda 27 yıllık Görsel Sanatlar Öğretmeni olan Ayrancıoğlu’nun yetiştirdiği öğrencilerin de karikatür ve resim alanında ulusal ve uluslararası yarışmalarda sayısız birincilikleri bulunuyor.

Eğitimciliğinin yanı sıra çok yönlü sanatçı kişiliğiyle tanınan Ayrancıoğlu’nun 2000 yılında yayımlanmış “Yüzünden Düşen Bin Umut” adlı bir eleştiri kitabı ve 2005 yılında yayımlanmış “Sanat Yolu-1/Yatılı Okuldan Geçen Yol” adlı çocuk romanı da bulunuyor.

İlk kişisel resim sergisini 1990 yılında; “büyük kentlerden ayrılmayan sanatçıları protesto etmek için” Sinop-Boyabat’ın Bağlıca köyünde açan ve serginin açılışını bir köylü çocuğuna yaptıran sanatçı Türkiye’nin birçok yerinde resim, karikatür ve fotoğraf alanlarında çok sayıda kişisel ve karma sergiler açtı, söyleşiler ve çocuklarla karikatür atölye çalışmaları yaptı.

Yugoslavya, Kıbrıs, Türkiye, Romanya, ABD, Japonya, Güney Kore ve İtalya’da karikatür müzelerinde de eserleri bulunan sanatçının -ingilizce aforizmalar eşliğinde- “Timeless Cartoons 1- 2” (Zamansız Karikatürler 1-2) adlı karikatür kitapları 2018 yılında Amerika ve İngiltere’de yayımlandı.

2012 yılında Türkiye’de “Yılın Öğretmeni”, 2017 yılında Çin’de “Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı” seçilen Aşkın Ayrancıoğlu halen Sinop-Boyabat’ta yatılı bir okulda “Görsel Sanatlar” öğretmeni olarak emek vermekte ve geleceğin karikatürist ve ressamlarını yetiştirmektedir.

Uluslararası Karikatür Yarışmasında Büyük Ödül Aşkın Ayrancıoğlu’na…
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!